Satranç Oynamak İçin 10 Sebep

Satranç Oynamak İçin 10 Sebep

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrancın uzunca bir süre imajı özellikle gençler arasında iyi değildi. Satranç oynayanlar sivilceli, gözlüklü, inek tiplerdi. Satranç kesinlikle asosyallerin oyunuydu. Oysa artık durum değişti. Neden satranççı olmanın harika olduğunu inceliyoruz.

1. Magnus Carlsen genç, sportif ve kızların hayran olduğu bir şampiyon.

Carlsen yeri geliyor film yıldızlarıyla moda çekimleri yapıyor, yeri geliyor Bill Gates ile gösteri maçı yapıyor. Dünya basınında satrancın etkili bir elçisi olmaya devam ediyor.

2. Satrancın hayran kitlesi genişliyor!Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Eskiden satrancın hayran kitlesi genelde yaşlı başlı amcalardı. Hayranlık adına genelde yaptıkları ise oyunları analiz edip sakince yorumlar yapmaktı. Şimdiki hayranlar ise çok başka! Yukarıda Anand – Carlsen Dünya Şampiyonluğu Maçı öncesinde kız hayranları görüyorsunuz. Bu satırları okuyabiliyorsanız kimi desteklediklerini sormayın!

3. Satranççıların hafızası güçlü olur

Okulda, iş hayatında her yerde hafızanızın güçlü olması önemlidir. Satranççıların açılışlarda ne kadar çok devam yolunu akıllarında tutabildiğini bilmeyenler çok şaşırır. 20 hamle yaptıktan sonra “Buraya kadar teorikti” diyen satranççılar başkalarına çok şaşırtıcı gelebilir ama biz satranççılar için doğal bir durum.

4. Satranç oynayanlar sosyalleşir ve mutludur

Elektronik cihazlara mahkum olan çocuklar ve bireyler için satranç çok güzel bir sosyalleşme aracıdır. Satranç oynayan çocuklar çok eğlenirler.

5. Satrançta başarılı olan öğrenciler el üstünde tutulur.

Satrançta başarılı öğrencilere okullar gerek Türkiye’de gerek yurt dışında burslar verilmekte. Örneğin Türk satrancının parlak ismi ve defalarca Avrupa Yaş Grupları Şampiyonu IM Cemil Can Ali Marandi ABD’de Saint Louis Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde burslu okumakta.

6. Satranç sayesinde dünyayı gezersiniz.

Dünyanın her yerinde her seviyeye uygun satranç turnuvaları düzenlenir. Bu turnuvalara katılarak dünyayı gezebilirsiniz. Üstelik turnuvalarda oynadığınız zaman sizinle ortak yanı olan birileriyle tanışmış olur ve yalnızlık çekmezsiniz. Yukarıdaki gibi sıcak ortamda satrançtan başka hangi sporu yapabilirdiniz ki!

7. Satranç sayesinde özgüveniniz artar

Sportif mücadelelerde küçükler, kendilerinden fiziksel olarak daha büyük rakiplerinden çekinirler. Satrançta ise bu durum değişir çünkü mücadele cüsseye değil ama tahtada kimin daha iyi hamle yaptığına bakar. Yukarıdaki resimde dahi çocuk Reshevsky karşısındaki yetişkin rakip kolay bir av durumunda.

8. Turnuvalardan madalyalar ve kupalar kazanırsınız

Turnuvalarda madalya kazanmak hiç zor değildir. Satrançla biraz da olsa ciddi ilgilendiyseniz madalya kazanmaya adaysınızdır. Satranç turnuvalarında değişik kategorilerde ödüller verilmektedir. Belki birkaç turnuvada başarılı olmayabilirsiniz ama illa ki sizin dişinize uygun bir turnuva denk gelecektir. Kişisel geçmişinizde madalya, kupa veya yukarıdaki gibi resim istemez miydiniz? Facebook’ta size veya çocuğuna gelecek beğeniler çok fazla olacaktır!

9. Satranç hayat boyu yapabileceğiniz bir spordur!

Yediden yetmişyediye satranç herkes içindir. Yaşlandığınız zaman bile gençlerden geri kalmayacak şekilde yapabileceğiniz bir spordur. Satranç sizin için ömür boyu süren keyifli bir aktivite olmaya devam eder!

10. Satranç oynamak sanat eseri oluşturmak gibidir

İyi bir satranç oyunu sanat eseri gibidir. Elbette büyük oyuncular çok daha büyük sanat eserleri oluşturur ama bu sizin kişisel güzelliklerinizi oluşturmanıza engel değil. Satranç tahtasındaki o ahenk size bir sanat eserinin verdiği zevki verecektir.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
İlginç
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir