Satrançta Yeni Başlayanların Hataları – 2

Satrançta Yeni Başlayanların Hataları – 2

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta yeni başlayanların klasik kaba hatalarına ve hatalı yaklaşımlarına devam ediyoruz.

6. Şah Kanadını Zayıflatmak

Elbette rok atarak şahı güvenliğe almak önemlidir. Ne var ki rok attıktan sonra da şahınızı güvende tutmak için şahı koruyan piyonları (kısa rok ise f,g,h piyonları) mümkün olduğunca sürmemeye çalışmalısınız. Hele hele gxf3 veya gxf6 alışı ile şah kanadının dağılması genelde felaketin habercisidir. Bu sebeple oluşabilecek duble piyonlardan sakınmalısınız.

7. Plansız Oynamak

Aletlerinizi geliştirdikten sonra artık oyunortasına girilmiş olur ve elbette taşlarımızı belli bir amaç doğrultusunda hareket ettirmek gerekir. Yeni başlayanlar bu noktada sıkıntı çeker ve rastgele bir şekilde oynayabilirler. Satranç bir strateji oyunudur ve anlık fırsatları kullanmanın haricinde bir ordu komutanı gibi hareket etmelisiniz. Şaha saldırmayı düşünüyorsanız saldırı gücünüzün yeterli güçte olduğundan emin olmalısınız. Yetersiz kuvvetle saldırı doğru savunma karşısında başarısız olmaya mahkumdur.

Rakibin belirgin bir zayıflığı varsa o hedefe saldırmak doğal bir plan olabilir. Örneğin rakibin korunmasız bir piyonu güzel bir hedef olabilir. Yukarıda bahsettiğimi gibi zayıflamış bir şah kanadı da şaha saldırmak için iyi bir sebep olabilir.

bebek satranci 3

8. Oyunsonunda Şahı Kullanmamak

Yeni başlayanların genelde oyunsonları zayıftır çünkü dengeli bir oyunsonuna genelde ulaşılmaz! Taraflardan biri mat olur, alet alta düşer, kaba hata yapar. Ama bir şekilde dengeli bir oyunsonuna girildiğinde de yeni başlayanların en büyük eksikliklerinden birisi şahı kullanmayı unutmaktır. Açılışta ve oyunortasında şah nazik ve korunması bir taş iken oyunsonuna girildiğinde tehlikelerin azaldığı bir durumda şah artık güçlü bir silahtır.

9. Oyunsonunda geçer piyona dikkat etmemek

Oyunsonunda iki şey daha önemli hale gelir: Şahı kullanmak ve geçer piyon. Oyunsonunda temelde kazanma yöntemi piyonu vezire çıkmaktır. Elbette bu durumda geçer piyon önemli hale gelecektir. Zaman zaman oyuncular geçer piyonlarını unuturlar. Oysa ki o geçer piyonu dikkatli bir şekilde ilerletmeye başlamak rakibi zor durumda bırakmak anlamına gelir. Rakip geçer piyonla uğraşmaya başlayınca bu sefer başka bir yerleri korunmasız bırakabilir ve o zaman da yeni fırsatlar doğar.

Bakalım aşağıda beyazların nasıl kazandığını görebilecek misiniz?

 

 

Beyaz yine şaşırtıcı bir şekilde geçer piyon elde eder. Fedakarlık yapmayı ihmal etmeyin!

 

 

10. Hesap yapmayı bilmemek

Satrançta iyi hesaplama yapmak önemlidir. Ne var ki yeni başlayanlar hangi hamleyi öncelikli olarak düşünmesi gerektiğini bilmezler. Sıradan bir oyuncu da Dünya Şampiyonu Carlsen de saniyede yaklaşık 1 hamle düşünür. Ama elbette ustalar doğru hamlelere bakarken acemiler saçma hamlelerle vakit kaybeder.

Doğru hesaplama yöntemi olarak herkesin kullandığı yöntem ŞAT’tır.

Şah Çekiş
Alış
Tehdit

Maddelerinin baş harflerinden oluşur. Öncelikli olarak bu tür hamleler araştırılmalıdır.

Satranç Oynamayı Öğreniyorum seti sayesinde video dersler ile satranç oynamayı en doğru ve hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Üç kez A Olimpiyat Milli Takımında yer alan FM Selim Gürcan’ın dersleri satranca başlamak için doğru adres!

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir