Satrançta Yeni Başlayanların Hataları – 1

Satrançta Yeni Başlayanların Hataları – 1

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç oynamayı yeni öğrenenler pek çok zaman kuralları öğrenince iyi oynamanın dikkatli oynamak anlamına geldiğini düşünürler. Rakibin tehditlerine yeterince dikkat ederlerse ve karşı konulmayacak veya fark edilmeyecek tehditler yaparlarsa kazanacaklarını söylerler.

Daha da beteri bu satırların yazarı çok acemi iken şahın yenilebileceğini düşünürdü ve en önemli taktiklerinden birisi rakibin şahını kapmaya çalışmaktı. Aceminin de acemisi ancak bu kadar olur!

Şimdi türlü acemilikleri izleyelim

1. Açılışta çok fazla piyon hamlesi yapmak

Açılışta gereksiz yere piyon sürüşleri yapmamalısınız. Temelde piyon sürüşlerinin amacı merkezi kontrol etmeye çalışmak veya aletlerimizin önlerini açmak için olmalı. Elbette zorunluluktan piyon sürüşleri de yapılabilir.

Aşağıdaki örnek Legal Matıdır. Siyahlar açılışta gereksiz bir şekilde 4…g6 sürünce kötü bir şekilde cezalandırılır. Beyazlar açmaza aldırmadan çarpıcı bir atakla rakibini mat etmeyi başarıyor.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

2. Veziri erken çıkmak ve vezirle defalarca oynamak

Yeni başlayanların en büyük hatalarından birisi de vezirlerini erken oyuna sokmak ve sürekli vezirle oynamaktır. Eh tabii daha acemi bir rakiple oynuyorsanız veziri erken çıkıp rakibin taşlarını süpürebilirsiniz ama güçlü bir rakip karşısında sonuç aşağıdaki gibi olabilir.

Yine bu satırların yazarı acemilik günlerini düşününce erkenden veziri sürekliği çıktığını unutamaz. Elbette elince düzgün bir satranç kitabı alınca bunun yanlışılığını öğrenmişti.

 

 

3. Şahı merkezde bırakmak

Büyük hatalardan birisi daha. Oyuncu rokla vakit kaybetmek istemez ama o zaman da şahının başı derde girebilir. Ustalar bazen bilinçli olarak rok atmayabilirler ve olayın kontrolleri altında olduğunu düşünebilirler ama aşağıdaki örnekte olduğu gibi tarihi bir oyunun kurbanı olmak da mümkün.

 

4. Korunmayan taşlara dikkat etmemek

Satranç temel de bir tehdit oyunudur ve rakibin karşı koyamayacağı tehditler yaratarak oyunu kazanabilirsiniz. Elbette çifte tehdit de karşı konulması zor bir tehdittir. Aşağıdaki örnekte siyahın korunmayan iki taşını farkedip çifte tehdit yaratabilir misiniz?

 

 

 

Aşağıdaki örnekse biraz daha zor. Çifte tehdit yapmadan önce bir tehdit daha yapmanız lazım. Elbette korunmayan taşlara yine dikkat ediniz.

Beyaz oynar ve kazanır

 

 

5. Atları iyi kullanmamak

Pek çok zaman oyuncular atları bir kenarda boş boş pinekler halde bırakabilir. Elbette pek çok zaman açılışta atlar hızlıca oyuna girer ama sonrasında kendinizi başka planlara kaptırınca atlarınızı tahtanın kenarında bırakmış olursunuz. Siz siz olun atları ihmal etmeyin, onları rakip hedeflere yakın tutun


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir