Carlsen ile Performansı ve Caruana Maçı Hakkında

Carlsen ile Performansı ve Caruana Maçı Hakkında

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Grenke Turnuvasındaki başarısızlığın, Caruana’nın bir puan gerisinden ikinci olmanın ardından chess.com Carlsen ile kısa bir röportaj yapmış.

Vishy ile turnuva sonunda ilginç bir oynadınız öyle değil mi?

Sanırım ilk turdan sonra oynadığım en iyi oyundu. Eğlenceliydi ama istediğim sonuç olmadı. En azından gelecek turnuvaya kadar moral verecek bir oyun.

Bir süredir oynamıyordunuz. Formda olmamanızın sebebi bu olabilir mi?

Mmm. Aslında ilk turda iyi oynamıştım. (Carlsen gülüyor. Belli ki ilk turda Caruana’yı elinden kaçırmasını hala unutamamış)O yüzden formda olmadığımı söylemem. İyi başladım ama sonra 3, 4 ve hatta 5. tur moral bozucuydu. Kısmen ben iyi oynamadım, kısmen de oynatmadılar. Turnuvanın yarısında pek iyi değildim. Sonrasında da pek iyi oynayamadım. En azından bazı oyunlar fena değildi. Toplamda iyi olduğunu söyleyemem ama sonuç da felaket değil.

Caruana ile Kasım ayında Dünya Şampiyonluğu Maçı yapacaksınız. Sergey ile maçınızdan farklı mı olur. Ne düşünüyorsunuz?Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Belli ki çok zor olacak. Yıllarca onu en zorlu rakip olarak gördüm. Ama bence bu iyi bir şey. Şimdiden motive olmuş durumdayım.

Bu turnuvadan önce bile yapacağımız maçı düşünüyordum. Tabii turnuva esnasında değil elbette. Eğlenceli olacak. Ne olacağını göreceğiz.

Carlsen her ne kadar bu turnuvadan ikinci olsa da sürekli olarak ilk turda Caruana’yı elinden kaçırdığı oyuna vurgu yapıyor. Belli ki hem rakibine psikolojik mesaj vermekte. Hem de psikolojik olarak kendisini daha iyi hissettirmeye çalışmakta.

Carlsen’in şu sözünü de unutmamak lazım.

“Kötü durumda olduğumu düşünmektense şanslarımı abartmayı tercih ederim”

Satranç oyuncularının çıkaracağı önemli bir ders. İyimserlik iyidir! Ama elbette fazla hayal görmeden..


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir