Carlsen’den Kramnik’e tatsız yanıt!

Carlsen’den Kramnik’e tatsız yanıt!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

“Kramnik’in varyantları nasıl hesapladığını anlatması çok etkileyici ve satrancı iyi bilmezseniz farkı da anlayamazsınız ama biraz derin inceleyince analizlerin pek çok zaman anlamsız olduğunu görürsünüz. Her zaman prensipli satranç oynuyor ama aramızdaki en büyük fark onun çok hata yapması. Pek çok zaman doğru düşündüğünü zannediyor oysa ben doğru yolda oluyorum.”

“Kendine çok güveniyor. Kimseden korkmuyor. Benim ondan daha iyi olduğunu düşünmüyor. Aronian’ın da ondan daha iyi olduğunu düşünmüyor ve Anand’ın da. Nakamura’ya oyunlar kaybediyor ama Nakamura’nın da ondan iyi olduğunu düşünmüyor.”

Bu sözleri Carlsen 2014 Adaylar Turnuvası’ndan sonra söylemişti. Kramnik ise Carlsen için dahi demişti. Her ne kadar Kramnik Carlsen’in başarısını az çalıştığı için maçlara zinde çıkmasına bağlasa da sarfettiği olumlu sözlere karşılık Carlsen onun için pek de iyi konuşmuyor denebilir. Kim bilir belki sadece Kramnik için bir durum tespitidir.

Carlsen’in bir başka demeci de şöyle:

“Kramnik beni daha önce yenmişti. Kendine çok güveniyor ve küstah. Herkesi yenebileceğini düşünüyor, biraz benim gibi. Futbol terminolojisi kullanırsak top ondayken iyi. Eğer açılışta iyise ve insiyatifi varsa güzel ama baskı altındayken iyi bile değil.”Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Kramnik de Carlsen’in oyunu ile ilgili eleştilerde bulunuyor:

“Carlsen sadece kuru konumlarda bir ileri bir geri gidiyor ve rakipleri hata yapıyor. Ama bana karşı bunu yapan yok!”

Ayrıca Carlsen 2826 eloya ulaşınca da Kramnik şu yorumları yapmıştı:

“Carlsen’in diğerlerinin epey önüne geçmesi bence hiç de doğal değil. Yineleyeceğim: Magnuç çok kuvvetli oynuyor ama şu anda Anand veya benden iyi değil. Aşağı yukarı aynı seviyede oynuyoruz ve bunun yakın gelecekte de böyle devam edeceğini düşünüyorum.”

 

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen Kramnik
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir