Carlsen ile Nasıl Oynarsınız?

Carlsen ile Nasıl Oynarsınız?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dünya Satranç Şampiyonu ile oyun oynamak büyük olaydır. Dünya Şampiyonları ile değişik şekilde karşılaşmak mümkün ve elbette kolay bir şey değil. Milyonlarca kişi onunla oynamayı hayal eder ama sadece tek Carlsen olduğu için hiç kolay değil!

Simultane Gösterisinde Karşılaşabilirsiniz!

ali tamur_1

Silikon vadisinde Googleplex’te simultane gösterinde Carlsen’e karşı oynayan Ankara Şampiyonu Ali Tamur.  Esasen sadece 10 kişilik bu gösteri oyunculara haksızlık. Bu tür karşılaşmalarda ustanın en az 20 kişiye karşı oynaması beklenir. Yine de Tamur iyi konuma geçiyor, sonra eşitleniyor ama Carlsen ile teke tek kaldığı için hızlı hamle yaptığından kaybediyor.

Ali Tamur’a kulak verelim:

Söylediğim gibi, 10 kişilik, saatsiz bir sümultane maçıydı. Ama şunu da açıklamalıyım, ciddi bir simultane maçından çok seyirciler için bir gösteri gibiydi. Diğer masalarda anladığım 2000 ve üstü bir oyuncu yoktu. Maçlar başlar başlamaz Carlsen’in ekibinden bir adam mikrofonu alıp oyunları tek tek analiz etmeye, şakalar espriler yapmaya başladı. Satranç bilmeyenler için daha eğlenceli olmuştur ama ciddi bir maç ortamı değildi. (Ama şeyi de söyleyeyim, baştan rating’imizi sordular, benim gücümün kaç olduğunu en baştan biliyordu, o konuda kandırmış değilim”

Oyun Tamur’un analizleriyle aşağıda.

Özel etkinlik sebebiyle bire bir karşı karşıya gelebilirsiniz

2015 yılında amatör satranççı Dinçer Bilgin bir tanıtım sebebiyle karşılıklı oynama şansı elde etmişti. Bu özel karşılaşmada Carlsen 5 dakikaya karşı 1 dakika ile oynamıştı.
Üstelik Bilgin sırf bu maç için Barcelona’ya gitmiş!

Carlsen’i küçükken yakalamış olabilirsiniz.

6 kez Türkiye Şampiyonu IM Can Arduman Avrupa Kulüpler Kupasında  henüz 13 yaşındayken Carlsen’le oynamıştı. Carlsen’in o küçük halinin bile 2450 elosu vardı. Arduman olabildiğince iyi oyunuyor ama daha o zamandan belli olan Carsen’in oyunsonu tekniği kendini gösteriyor.

Lichess’de veya online satranç oynama sitelerinde oynayabilirsiniz.

Ve elbette onunla oynayabilmek için unvanlı oyuncu olmalısınız veya ratinginiz çok yüksek olmalı. GM Mustafa Yılmaz kesinlikle bu sınıfa giriyor! Satranç Medya‘nın düzenlediği organizasyonda GM Yılmaz ve Carlsen maçının tepkilerle izleyebilirsiniz.

Türk Milli Takımında birinci masada oynayarak karşılaşabilirsiniz

Kesinlikle bu en zoru olsa gerek. Son yıllarda çok iyi sonuçlar alan Milli Takımımız üst düzey ülkelerle sıklıkla karşılaşıyor. 2014 yılında Olimpiyatlarda Dragan Solak ve Carlsen birinci masada karşılaşır. Üstelik Carlsen’i oldukça zor durumda bırakan Dragan Solak zaman sıkışmasında kaybediyor.

İki sene sonra 6. olarak büyük başarı elde ettiğim 2016 Olimpiyatlarında ikisi yine karşılaşmıştır

Bunlar zor diyorsanız evinizde hemen oynayın

Yukarıda anlatılanlar size çok uzak ise. Magnus Carlsen’in güç olarak değişik yaşlarına denk gelen uygulaması ile oynayabilirsiniz! Uygulama sayfası: http://www.playmagnus.com/

Carlsen bile kendi 18 yaşıyla oynamış!

 

Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir