Minik Mikhail Osipov Satrancın Devlerine Karşı!

Minik Mikhail Osipov Satrancın Devlerine Karşı!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

3.5 yaşındaki bir çocuğun satranç oynamayı öğrenmesi bile haber iken bu yaşta bir çocuğun iyi satranç oynaması, zorlu soruları çözebilmesi büyük haberdir. Rusya’da çocuk yetenekleri konuk alan şov programına katılan minik Mikhail büyük sempati ve şaşkınlık yarattı. Mikhail, programda sunucuya karşı oynayacağını düşünürken bir anda rakibinin Dünya Şampiyonu Anatoly Karpov olduğunu öğrenince gözlerinde devasa bir şaşkınlık oluşuyor.

Kısa bir sohbetten sonra 10 dakikaya 2 dakika olacak şekilde oynamaya başlıyorlar. Karpov oynadıkları açılışı sorunca Mikhail, “Nimzo Hint Savunması” diye hemen doğru cevabı veriyor. Küçük yetenek kaba hata yapmadan güzel hamlelerle oyuna devam ediyor.

Mikhail, oyunun bir anında Karpov beklemediği bir hamle yapınca “Hıh” diyerek komik bir şekilde tepki gösteriyor.

osipov karpov 2

Oyun biraz ilerleyince Karpov durum nasıl diye soruyor. Mikhail Osipov objektif şekilde konumu değerlendirerek “Siyah iyi” diye yanıtlıyor. Baskı altında zamanı azalınca Karpov berabere teklif ediyor ama Osipov kabul etmiyor ve bayrak düşüyor. Mikhail’in gözleri dolunca Karpov berabere teklifini yineliyor ama bayrak düştüğü için kaybettiğinin farkında olan Mikhail artık kendini tutamıyor ve ağlamaya başlıyor.

Elbette amaç 3 yaşındaki çocuğu Dünya Şampiyonuna kaybettirip ağlatmak değil ama canlı yayında berabere teklifinin kabul edilmemesi başta çok tatsız gözüken bu sonuca yol açıyor. Mikhail “Anne anne” diye ağlıyor. Neyse ki hemen sunucu durumu toparlıyor ve bir madalya takıveriyorlar. Mikhail artık sakinleşiyor ama hediye olarak Karpov’un bir kitabı hediye edilince iyice keyifleniyor. Alkışlar vs derken artık üzüntüden eser kalmaz ve zorlu soruları çözme seansı başlar. Notasyonu da vererek tüm sorular başarıyla çözülür.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Bir süre sonra Mikhail Osipov, Dünya Şampiyonluğu Maçı yapan Karjakin’e karşı da oynadı. O da bir sonraki yazımızda.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir