Satranç Ustası Caruana’nın Suçu Ne?

Satranç Ustası Caruana’nın Suçu Ne?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

İtalyanların 20 yaşındaki süper Büyükustası Fabiano Caruana 5. Ustalar Finali Turnuvası’nda önde giderken Magnus Carlsen’e eşit olduğu düşünülen bir oyunsonunu kaybetti. Birincilik yarışına ortak olan Carlsen, rakibi Caruana’yı yakaladı ve eşitlik bozma maçlarını kazanarak turnuva birincisi oldu. Turnuvanın en kritik oyununda Caruana gibi tecrübeli bir usta oyun sonunu nasıl kaybetti? Caruana’nın suçu neydi. Sizin için araştırdık.

Caruana-gulerken

İtalyan GM Fabiano Caruana 2772 rating ile dünya sıralamasında sekizinci sırada. Rakibi Magnus Carlsen ise 2843 ile zirvede. Bu kritik tur oynandığında aralarında 4 puan farkı var. Futbol puanlama sistemine göre oynanan turnuvada galibiyet 3 puan. Bu sebeple birincilikte iddialı olabilmesi için Carlsen muhakkak 3 puan almalı!

Çift tur döner olarak oynanan turnuvanın ilk yarısı Brezilya’da, ikinci yarısı da İspanya’da oynandı. İlk yarıda Caruana rakibi Carlsen’i şanslı sayılabilecek şekilde yendi. Zaman sıkışmasında doğru yapılmış yanlış bir feda ile oyunu karıştırıp kazanmayı başarmıştı. “Doğru yapılmış yanlış feda” nasıl oluyor diyebilirsiniz. Bazen öyle durumlar vardır ki doğru oynamak basit bir kayba götürür. İşleri karıştırabilecek yanlış bir feda ise o oyunda olduğu gibi kazanç getirebilir.

Şimdi ise ikinci yarıda acaba Carlsen ilk karşılaşmalarının talihsizliğini yenebilecek miydi?Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

carlsen-caruana

Carlsen sıklıkla yaptığı gibi iddialı bir açılış oynamıyor. Tersten Philidor Savunması beyazın açılıştan üstünlük elde edebileceği bir açılış kesinlikle değil. Carlsen “Açılıştan çıksam yeter” diyor adeta.

Yukarıdaki konumda siyah ve beyaz taşların etkinliklerini karşılaştırın. Sıkışık beyaz filler, kötü durumda bir beyaz at. Siyah ise olabildiğine rahat. İşin zor gözüküyor Carlsen. Beyazı boşa harcadın!

carlsen-caruana-2

5-6 hamle sonra durum yavaş yavaş değişiyor. Beyazın taşları işlekleşti: Atlar iyi, filler adam oluyor! Carlsen şansları eşitledi. Şimdilik bu yeter!

carlsen-caruana-3

Caruana baskı kuruyor. 17…Fc7 hamlesiyle rakibin vezirini savunmaya bağladı.

carlsen-caruana-4

Carlsen’in pasifliğe tahammülü yok. 18.Vb3 ile d3 piyonu bıraktı. Piyon zehirli. 18…Vxd3 19.Kad1 Vf5 (19…Va6 20.Ff1) 20.g4 ve beyaz kazanır.

carlsen-caruana-5

Caruana oyunortasından birşey elde edemeyince berabere yapacağını düşündüğü oyunsonuna geçiyor.

İşte Caruana’nın suçu bu! Oyunsonu eşit gözükmekte ama Carlsen’in 2 avantajı var.

1) Şahı aktif

2) b6 piyonu hedef

Şüphesiz Caruana bunların farkında ama o da beyazın a4, c3 ayrık piyon yapısının beraberliği getireceğini umut etmekte.

carlsen-caruana-6

Carlsen baskıyı artırarak tam saha pres yapıyor! Siyah taşlar nasıl köşeye sıkışmış. Beyazın tüm aletleri aktif. Carlsen oyunsonundaki becerisini yine gösterdi. Ama en önemli becerisi avantajlı oyunsonlarına girmek!

carlsen-caruana-7

Ve Carlsen için mutlu son! Caruana kayıpta. Son gülen Carlsen oldu. Bu sefer şansa da şans vermiyor.

carlsen gulerken

 Oyunu İzleyebilirsiniz

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir