İki Fil İle Mat

İki Fil İle Mat

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Yandaki konum oluştuğunda 2 fil ile mat edebilmek için toplam 50 hamleniz var. Kural şu: 50 hamle boyunca taş alınmaz ve piyon sürülmezse oyun berabere biter. 16 hamle gibi bir kural kesinlikle yok. Bu dersimizde iki fil ile kolayca nasıl mat edebileceğinizi göreceğiz.

İki Fil İle Mat

Tek fil mat etmez. Aynı şekilde at da mat etmez. Öyle bir udrum oluştuğunda oyuncular otomatik el sıkışır ve sonuç berabere olur. İki at ile mat ise rakibin hatalı olarak tahtanın kenarında kalması ile mümkündür.

Yukarıdaki hamlelerden farklıysanız işin püf noktası oyuncularınızı bir arada tutmak. Taşların biri orda biri burda olmasın. Filler yanyana durunca otomatik bir hapishane oluşturur.

 

Filler ile bir hapishane oluşturduğumuzda rakip şah geriledikçe hapishane duvarlarını daraltırız. Unutmayın matlar genelde tahtanın kenarında olur. Bu şekilde rakip şahı tahtanın herhangi bir kenarına doğru sürükleyeceğiz.

 

Yukarıdaki konumda olduğu gibi sizin şahınızla rakip şah arasında bir kare bırakacak şekilde konumunuzu alın. Bu konum opozisyon veya yüzyüze konumu olarak adlandırılır. Siyah şah adeta kollarını açmış ve rakibin geçişini engelliyor. Bu durumda siyah oynar 2 hamlede mat eder!

5.Fe3 6.Şh1 Ff3 mat.

Siz de kendi başınıza bu matı rahat bir şekilde yapabildiğinize emin olana kadar deneyin.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Oyunsonu
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir