Dünya Satranç Şampiyonu Kasparov’un Utanç Anı

Dünya Satranç Şampiyonu Kasparov’un Utanç Anı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

1996 yılında düzenlenen hızlı satranç turnuvasının finalinde Kasparov ile Anand 1-1 berabere kaldı. Uzatmalarda ilk oyun berabere olur. İkinci oyunda ise çok sıra dışı bir olay gerçekleşir. Kazanç vaziyetteyken büyük bir hata yapan Kasparov şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile adeta yıkılıyor ve kameranın kadrajından çıkıyor. Saniye saniye Kasparov’un şoke eden utanç anını ve oyunu izleyebilirsiniz.

Kasparov’un Yıkıldığı An

Kasparov kariyeri boyunca duygularını, mimiklerini oyun boyunca izleyenlere yanstmaktan çekinmemiştir. Normal şartlarda rakibi rahatsız etmeye varabilecek bu davranışlar oyuncular tarafından yadırganmıyordu.

kasp-anand-seri-resim

Anand’ın hamlesini anladığında Kasparov’un gözleri fal taşı gibi açılıyor. Gözlerini yumuyor, başını ellerinin arasına alıyor ve hızla kendini geriye atıyor. Hepsi 1-2 saniye içerisinde.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

Yıllarca rakibini sandalyeden düşüren hamle üzerine espriler yapılmıştı. Eğer Kasparov’un oturduğu sandalye biraz çürük olsa bu espri gerçeğe dönüşebilir ve Kasparov dünya medyasına farklı açıdan büyük malzeme olabilirdi. Neyse ki kötü gerçekleşmiyor.

kasp-anand-diyagram

Kasparov son hamlesinde 33…Ve4xe3 oynayınca 34.Vxg4 hamlesiyle şoke oluyor. Anand bir hamle 3 tehdit birden yapar: Vezir, Fil ve Kale istekte! Bu oyunu kaybeden Kasparov turnuvada ikinciliğe razı olmak zorunda.

Oyunu aşağıdan izleyebilirsiniz


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir