Kasparov: “Carlsen’in zayıflıkları ortaya çıktı”

Kasparov: “Carlsen’in zayıflıkları ortaya çıktı”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Bu turnuva gösterdi ki klasik satrancın öldüğü iddiaları abartı. Turnuva çok çarpıcı ve heyecanlıydı.

Turnuva gerçekten harikaydı ama satranç tarihinin en iyisi olduğundan emin değilim. Örneğin Las Palmas 1997 iyi turnuvalardan sadece bir tanesi. Eğer benzer turnuvalarla karşılaştıracak olursanız Londra 2013 Turnuvası 1959 Adaylar Turnuvası’na denk düşebilir.

Eşitlik bozma kuralları biçimsizdi. Kim bu kuralları belirlemiş? Neden eşitlik bozmada bergere değil de kazanç sayısına bakıldı? Eşitlik halinde ikili maç olmalı ve ancak bu maçın da eşit bimesi halinde ek eşitlik bozmalar uygulanmalı.

Turnuva Carlsen’in zayıflıklarını ortaya çıkardı. Bunlar da açılıştaki eksiklikler ve kritik oyunda sonuç alma eksikliğiydi. Örneğin son tur Carlsen’in hayatının oyunuydu ama kaybetti. Rakibinin tökezlemesi büyük şanstı.

Carlsen bu turnuvada kimi yendi ki? Turnuvanın altta kalanlarını. Kuvvetli oyuncularla oyunu etkili değildi.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Ve stili de henüz mükemmel değil. Örneğin son oyunda 30.Fh4 yerine 30.Fh8! hamlesini seçmeliydi. Ama bu Magnus’un oynayamadığı farklı bir satranç.

Anand çok tecrübeli bir savaşçı ve maçlarda başarılı. Yine de eğer Carlsen çalışır ve eksiklerini kapatırsa kazanacaktır. Şu anda Anand’dan daha iyi oynamakta. Ayrıca Kramnik de Anand’dan daha iyi oynamakta.

Kramnik’in büyük hayranı sayılmam ama gerçekten parlak oynadı. Kariyerindeki en iyi turnuvalardan biriydi.

Ivanchuk gerçek bir savaşçı olduğunu gösterdi. Kesinlikle birinci kategori oyunculardan birisi. Örneğin bu kategoriye Gelfand ve Topalov girmez. Ivanchuk benim ve Karpov’un önünde turnuva bitirmiştir.

Son oyunda Ivanchuk onuru ve tüm satranç kariyeri için mücadele etti. Kramnik bunu anlayamadı.

5 kez düşen bayrağa gelince bu FIDE’nin bir sorunu. Resmi turnuvalarda zaman kontrollerini değiştirmek yanlış. Bu değişim Ivanchuk ve Grishchuk için büyük problemdi. Böyle olmasa daha iyi sonuç alırlardı.

Grishchuk iyi hazırlanmıştı ve Kramnik’e karşı Berlin Savunması’nda ve Carlsen’e karşı ikinci turda ciddi avantajı vardı.

Aronian iyi değildi. Birinci olabilmek için atmosfere uyum sağlayamamıştı. Levon gözüken o ki yedinci turda Grishchuk’a iyi konumu kazanamayınca dağıldı.

Svidler iyiydi.

Sonuçta turnuva kimin ne olduğunu göstermiş oldu.

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen Kasparov
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir