Bu konuma düşen zavallı (!) Büyükusta kim?

Bu konuma düşen zavallı (!) Büyükusta kim?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Konum adeta usta – amatör tarzında bir oyun. Siyahlar ezilmiş, büzülmüş, kıpırdayamaz hale gelmiş. Beyaz son hamlesi ile öldürücü darbeyi indiriyor. Üstelik mat etmek için herhangi bir aletini feda etme gereği de duymamış. Belli ki siyahların durumu uzunca bir süredir kötüydü ve neredeyse utanmasa mat olana kadar oynayacak! Siyahların kim olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.

 

Tarih boyunca oyuncuları en formda olduğu dönem ile değerlendirmeli. Aynı şekilde kuvvetli rakiplere karşı güzel oyunları da önemli göstergedir. Bu oyunda siyahla bu şekilde terk etmek zorunda kalan oyuncu Garry Kasparov’du!

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

kasparov kucuk

1991 yılında Garry Kasparov tartışmasız 1 numaraydı. Ivanchuk ise yeni yeni palazlanan ve Kasparov için sadece ileride olası bir tehlikeydi.

Ivanchuk’un 1.e4 hamlesine Kasparov Sicilya Savunması ile cevap verdi. Devamında da büyük olasılıkla başarıyla uyguladığı Najdorf Varyantını oynayarak stiline uygun keskin konumlar yaratacaktı ki Ivanchuk’un cevabı adeta oyunbozanlıktı.

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.Fb5

Kanal atak olarak bilinen bu varyant ana devam yollarından sakınıyor. Günümüzde Carlsen sayesinde moda olan bu varyant 90’lı yıllarda sıkıcı ve beraberliğe götüren bir yol olarak bilinmekteydi. Özellikle siyahı 3…Fd7 hamlesinden sonra kısır bir konum oluşurdu. Günümüzde Carlsen kısır denilen konumların nasıl kazanca dönüştürülebileceğini gösterdi ama o dönemde Ivanchuk hangi sebeple oynadı bilemeyiz.

Kasparov’un ise kafasında cevap netti ve bunu dillendirmekten çekinmedi: “Ivanchuk benden korktuğu için beraberlik varyantı seçti. Beyazlarla böyle oynanmaz!” 

Kasparov  3…Ad7 hamlesini tercih ederek karışıklık yaratmaya çalışıyor. Bu hamle beraberlik istemeyenlerin tercihidir ama ciddi tehlikeler de içerir.

ivanchuk-fb5

 

ivanchuk-kasparov oyun

Kasparov her ne kadar varyant seçiminden dolayı Ivanchuk’u suçlasa da onu sıklıkla takdir etmiştir. 2013 Adaylar Turnuvası’ndan sonraki yorumu şöyleydi: Ivanchuk gerçek bir savaşçı olduğunu gösterdi. Kesinlikle birinci kategori oyunculardan birisi. Örneğin bu kategoriye Gelfand ve Topalov girmez. Ivanchuk benim ve Karpov’un önünde turnuva bitirmiştir.”

Nihayet gelelim bu ilginç oyuna.

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir