Ustalar da hata yapar

Ustalar da hata yapar

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç şüphesiz en köklü strateji oyunlarından birisi. Satrancın eğitim aracı olarak kullanılma sebeplerinden birisi de dikkati artırması. “Satrançta bir kötü hamle kırk iyi hamleyi boşa çıkarır” lafı çok haklıdır. Oyun boyunca sürekli dikkatli olmalı ve pek çok karışık stratejiyi kurarken kaba hata da yapmamalısınız. Özellikle gelişim aşamasındaki oyuncular kaba hatalardan yakınır. Olimpos’un zirvesindeki Büyükustalar hatta dünya şampiyonlarının da hata yapabiliyor olması sizi rahatlatmasın ama ders çıkarabilmek için üst seviyedeki hatalara bakalım dedik.

2006 yılında Kramnik – Deep Fritz‘e karşı bir maç yapmıştı. İkinci oyun beraberliğe gidiyor gibiyken Kramnik uzunca süre düşündükten sonra aşağıdaki hamleyi yaptı.

satranc-hatalari-2

Beyaz oynar 1 hamlede mat eder! Kramnik nasıl mat oldu? diye Satranç Okulu’nda incelemiştik.

satranc-hatalari-4

İşte Kramnik‘in bakış açısıyla satranç tahtası. Beyaz Atın f8’e gelip mat tehdit etmesine pek rastlanmaz ama Kramnik bu büyük hatasını açıklayamadı.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Aşağıdaki örnekte Morphy avanslı başlasa da kaybediyor.

 

Eskilerden bir örnek daha.

 

Tartakower ilginç açılış denemeleri ile bilinir. Bu denemesi iyi sonuçlanmıyor.

 

Bu da bir başka meşhur oyun.

 

Reti Açılışı’na ismini veren Richard Reti de hata kurbanı.

 

Dünya Şampiyonu Smyslov‘un kaybı.

 

Rakibin tehditlerini çok erken fark etmekle ünlü Dünya Şampiyonu Petrosian rakibin verdiği fırsatları da kaçırmıyor.

 

Diğer kurban Dünya Şampiyonu Bulgar Veselin Topalov.

 

Short’un nasıl mat olduğuna inanamayacaksınız!

 

 

Bu hatalar satrançseveri rahatlatmasın! Unutmayın hatalar her yerde yapılmayı bekliyor. Kaba hata yapmaya karşı kesin bir reçete yok ama hamlenizi yapmadan kendinizi rakibin yerine koyarak düşünmeniz yardımcı olabilir.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir