Morphy ve Fischer’in Olağanüstü Fikri

Morphy ve Fischer’in Olağanüstü Fikri

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Fischer’e en beğendiği satranççı sorulduğunda tereddütsüz Morphy’nin ismini verir. Bunda şüphesiz temel etken Morphy’nin de Amerikalı olması değil ama bugün bile takdir edilen olağanüstü oyun düzeyidir. Belki de satranç tarihinin en büyük iki isminin 100 yılı aşkın bir ara ile çok sıra dışı bir fikri nasıl uyguladıklarını görmek gerçekten ilginç.

1966 yılında Havana Olimpiyatları’nda Fischer siyah ile Garcia’ya karşı oynamakta. 1.e4’e karşı en sevdiği silahı olan Sicilya Savunması, Najdorf Varyantı’nı uygular. Açılıştan rahat bir konum elde eden Fischer 14’üncü hamlede harika bir fikir uygular.

fischer-sh8

Bu durumda siyah ile ne oynardınız?

fisher-sh8-2

14…Şh8!! Harika bir fikir. Merkez kapalıyken kanattan saldırı hazırlıyor.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

fischer-sh8-3

Birkaç hamle sonra siyahın atağı dayanılmaz hale gelir.

 

Yukarıdaki oyundan 109 yıl önce Paulsen – Morphy oyunu da benzer bir fikre sahne oluyor.

morphy-sh8-1

Siyahla ne oynarsınız?

morphy-sh8-2

15… Şh8!!

Kaleler açık hattı sever. Kaleleri ya açık hatta geleceğiz ya da kalelerin hattını açacağız. İki örnekte de Fischer ve Morhy kaleleri için sıra dışı şekilde g hatttını açıyor. Tabii ki fikrin zorluğu bunu kısa rtok atmışken uygulayabilmek. Burada önemli nokta iki konumda da merkezin sağlam olması. Aksi halde merkez kontrolünün yeterince olmadığı durumlarda kanattan saldırılar şüpheli olacaktır.

Son olarak Fischer’in beyazla bir oyunu.

fischer-sh1

Beyazla ne oynarsınız?

fischer-sh1-2

Yine aynı fikir! Şh1, Kg1 ve g4. Dikkat ederseniz konum tersten Sicilya gibi ve Fischer ilk oyundaki fikri rahatlıkla uygulayabiliyor.

fischer-ilham

“Belki de doğru hamleleri yapabilme konusunda yaşamış en başarılı oyuncuydu ve bugün yaşasaydı bir maçta herkesi yenebilirdi. Tahtaya tam hakimdi ve hızlı oynamasına rağmen çok nadir hata yapardı. Onun yüzlerce oyununa baktım ve hala derinliğiyle oyunları şaşırtmaya ve eğlendirmeye devam ediyor.”

Fischer, Paul Morhy hakkında.

Hazırlayan FM Selim Gürcan

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir