Carlsen’i Yenmeyi Planlıyorum!

Carlsen’i Yenmeyi Planlıyorum!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2800 üzeri rating ortalamasına sahip tarihin ilk 23. kategori Zürih Turnuvası’nı Magnus Carlsen kazandı. Carlsen 3027 performans ile 9 elo kazandı. Klasik bölümde ikinci olan Aronian ise 2869 gibi yine yüksek bir performans gösterdi. Rating listesinde uzunca süredir ikinci sırada olan Aronian Dünya Şampiyonu olmayı uzunca bir süredir planlıyormuş ama şikayetçi! Çünkü rakipleri onun kurduğu bu plana uygun davranmamaktaymışlar. Carlsen’in en güçlü rakibini dinleyelim.

zurich2014

Zürih Turnuvası’nda Magnus Carlsen, Levon Aronian, Hikaru Nakamura, Fabianı Caruana, Boris Gelfand  ve Viswanathan Anand oynadı. Turnuva 29 Ocak ve 4 Şubat arasında klasik satranç ve rapid eklenmiş şekliyle oynandı.

Turnuvanın kasik bölümü Carlsen tarafından kazanıldı.

zurih tablo_1

Rapid (Hızlı) bölümünde ise İtalyan GM Caruana birinci oldu.

zurih tablo2

Carlsen her ne kadar hızlı satranç bölümünde iyi performans göstermese de toplamda birinci olmayı başardı.

zurih toplu_tablo

Turnuva bittikten sonra WGM Anna Burtosova Levon Aronian ile bir röportaj yaptı.

Röportajdan bazı önemli bölümler

Oyunumun iyi ve kötü bölümleri oldu. Genelde mutluyum çünkü sonuç iyiydi. Ama hala oyunumun üzerinde çalışmam gerekli.

Dünya Şampiyonunun ve eski Dünya Şampiyonunun olduğu her turnuva iyi bir turnuvadır. Görüğümüz ilgi  – medya, sıraya giren insanlar – çok özeldi.  Beklentim epey yüksekti ve elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordum. Bir açıdan da başardım. Eğer gelecek yıl da oynayabilirsem daha iyi bir performans göstermeye çalışacağım.

Ne zaman Dünya Şampiyonu olmayı planlıyorsunuz? – Ne yazık ki benim planlarım diğerlerinin planlarıyla uyuşmuyor. Uzunca süredir Dünya Şampiyonu olmayı planlıyorum ama şu ana kadar herkesin bu planımı sevdiğini söyleyemem.

Magnus carlsen sizin Dünya Şampiyonluğu için en güçlü rakip olduğunuzu söylüyor. Onunla oynarken farklı hissediyor musunuz, daha güçlü oynar mısınız? – Genel olarak Dünya Şampiyonu ile oynadığınızda onu yenmeye çalışırsınız. Bu konuda Anand karşısında epey başarılıydım. Şu ana kadar Magnus karşısında ise o kadar iyi değildim. Şimdi Magnus Dünya Şampiyonu olduğuna göre daha fazla şansım olacağını düşünüyorum.

Eskiden hayranlarımla yemeklerde çok fazla zaman geçirmek gibi bir aptallık yapardım. Hayran kitleniz olunca heyecanlanır ve hata yaparsınız. Ama nihayetinde hem hayranlarım hem ben işin önce geldiği konusunda anlaşmış durumdayız.

Hollanda’da oynamayı gerçekten seviyorum. Her ne kadar orada kötü oynasam da Çin’i çok seviyorum. ABD’yi de severim ama orada da kötü oynarım. Bir yeri çok seviyorsanız orada çok iyi performans göstermeyebilirsiniz. Bir şey kesin: Zürih’te bu salonda oynamayı sevdim ve ilginç oyunlarım oldu.

Son okuduğum kitap? Hala Henry Miller’ın Black Spring’ini okuyorum. Bir defasında onu Rusça okumak gibi bir hata yapmıştım. Şimdi İngilizce okuyunca onun ne kadar harika bir yazar olduğunu anladım. Son izlediği film? Geçen akşam kız arkadaşım ve ben Yasujiro Ozu’nun bir Japon filmini izledik.

Levon Aronian kısa bir süre önce İstanbul Satranç Derneği‘ni ziyaret etmiş ve oldukça güzel vakit geçirmişti.

Aronian İSDde

Aronian İSD’de babychess oynarken oldukça keyifliydi.

İlgili haber: Aronian İSD’ye hayran

 

Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir