Fabiano Caruana

Fabiano Caruana

Serkan Yeke Yorum yapılmamış

Fabiano Caruana son yıllarda üst düzey satranç dünyasında yıldızı parlayan ve rus olmayan azınlık arasında kendine yer bulmayı başardı.

2014 Sinquefield Cup turnuvasında en yakın rakibine – ki bu rakip dünya şampiyonu Magnus Carlsen den başkası değil – 3 puan fark atınca yeni dünya şampiyonluğu adayı olarakta sıkça dillendirilmeye başlandı.

Ağustos 2015 Dortmund turnuvasında da en yakın rakibine 1.5 puan fark atmayı başardı.

Benim en çok merak ettiğim konuların başında bu özel oyuncuların çalışma disiplinleri anlayışları ve satranca bakış açıları gelmektedir. Fırsat buldukça maçlarını incelemeye çalışırım ancak son zamanlarda en çok dikkat ettiğim konu maçtan sonra basın toplantısı yaparlarken söyledikleri ya da sosyal medyada yazdıkları yazılar. Maç sırasındaki psikolojileri ve oyun hakkında çok önemli ip uçları verebiliyorlar.

Caruana da Dortmund turnuvasında Nisipeanu ile olan maçından sonra şöyle bir tweet atmış:

“-Ortueta-Sanz sayesinde kazandığım için heyecanlıyım.”Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Şimdi bu ne anlama geliyor.

Bu oyuncular kendi aralarında şifrelimi konuşuyorlar acaba ne demek şimdi bu Ortueta-Sanz

Önce Nisipeanu ile olan maçın kritik anlarına bir bakalım.

Beyazlar b piyonunu durduramıyor.

Bu kombinezonun çıkış noktası çok ilginç Ortueta- Sanz 1933 oyununda bu tema uygulanmış ve Caruana da tweetinde bu maça gönderme yapıyor.

Muhteşem bir bitiriş.

Hollandalı yazar Tim Krabbe uzun araştırmalardan sonra aynı fikrin daha önce Tylkowski- Wojciechovski Poznan 1931 oyununda uygulandığını keşfediyor.

Jan Timman Art of The Endgame Studies kitabında bu temaya yer veriyor.Bu kombinezon çeşitli dergilerde ve kitaplarda değişik formlarda yayınlanmaya başlanıyor.En son geçen sene bir Çekoslavak satranç tarihçisi bu tema ile ilgili son keşfi yapıyor.

Yani anlayacağınız Caruana çok bilinmeyen bu temayı biliyormuş bunun gibi yüzlerce temayı da kesinlikle biliyordur.

Yetenek bir yere kadar tabiiki ama mutlaka çalışacaksın okuyacaksın öğreneceksin masa başına oturduğunda donanımlı olarak oturmuş olacaksın bildiğin bir fikrin temanın ne zaman karşına çıkacağını kestiremezsin o yüzden belli bir seviyeye gelmek istiyorsan öğrenebildiğin kadar öğreneceksin.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen Caruana
Kategoriler
Yeni Oyunlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir