Carlsen Günümüzün Capablanca’sı Mı?

Carlsen Günümüzün Capablanca’sı Mı?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Magnus Carlsen hem satranç masasındaki performansı hem de oyunuyla genç yaşta satranç dünyasının yıldızı olmayı başardı. Henüz 21 yaşında olmasına rağmen 2843 rating ile elo listesinin en tepesinde olan Carlsen, Kasparov’un 2850’lik rating rekorunu bakalım ne zaman kıracak? Bir süre önce Kasparov ile de çalışan Carlsen çok ilginç bir oyun stiline sahip. Kasparov’un aksine amacı rakibine açılışta büyük zorluk çıkarmak değil. Aksine amacının açılıştan sağ salim çıkmak olduğu bile söylenebilir. Mücadeleye açık bir oyun ortasında ve oyunsonunda ise bu dezavantaj hemen ortadan kalkıyor. Oyunsonundaki becerisi ise Capablanca ile karşılaştırılmakta. Oyun stilleri açısından benzerliği bazı oyunlarla gösterelim.

İlk örnek “Satranç Makinesi” Capablanca’dan. Siyahla oynayan Capablanca rakibin taşını oyun dışı bırakıp oyunu teknik bir biçimde kazanıyor.   Taşı Oyun Dışı Bırakma dersinde de incelenen oyun aşağıdaki gibi.

 

Aşağıdaki ise Bologan – Carlsen oyunundan. Üstteki oyunun taktik olarak daha karışığı ama kullanılan teknik çok benzer: Fg3’ün oyun dışı kalmasından yararlanmak. İlk oyunda beyazın fili tamamen hapsolmuşken bu oyunda filin dışarı çıkma umudu var ama Carlsen buna izin vermiyor.

Kan – Capablanca 1936 oyunu da Capablanca’nın oyunsonu tekniğine gösterilen örneklerdendir.

Magnus Carlsen neredeyse aynı piyon yapısı ile kuvvetli rakibi Azeri GM Radjabov’u yenmeyi başardı.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

Bu oyunlara bakınca Carlsen’i günümüzün Capablanca’sı kabul edebilir miyiz? Kasparov oyun stili olarak Carlsen’i Karpov’a benzettiğini söylemiş. Karpov’un örnek aldığı oyuncu da Capablanca’dır. Bakalım tarihe Capablanca – Karpov – Carlsen üçlüsü diye geçecekler mi?


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir