Gizemli Kale Hamleleri

Gizemli Kale Hamleleri

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2018 Adaylar Turnuvasının 3. turunda Vladimir Kramnik satranç tarihine geçecek güzel bir oyunla Levon Aronian’ı yenmeyi başardı.

Büyük turnuvaların ilk turunda veya her turunda özel bir ziyaretçi ki bu başarılı bir sanatçı, politikacı veya sporcu olabilir, turun ilk hamlesini yapar. Lüksemburglu piyanist ve kompozitör Francesco Tristano Aronian’ın yerine sembolik olarak 1.e4 oynar. Aronian ise nadiren 1.e4 oynamaktadır.

Elbette Aronian’ın başka hamle tercih etme hakkı vardır. Kramnik: “Piyonun e2’ye dönüp daha normal bir şeyin gelmesini bekledim” der ama Aronian hamleyi geri almaz. 1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 ile Kramnik’in çok sevdiği Berlin Duvarına girilir.

Kramnik 2000 yılında Kasparov ile yaptığı maçta Berlin Duvarını kullanmış ve Kasparov’un 1.e4’ünü etkisiz hale getirmişti. Bu sayede de Kasparov’u 8.5 – 6.5 yenmeyi başardı.

Oyuna dönersek, Kramnik harika bir ev hazırlığıyla şah kanadından çok güçlü bir atak başlatır. Atak gizemli bir kale hamlesiyle başlar.

 

Kramnik’in 7…Kg8! ile elde ettiği galibiyet bir başka benzer oyunu akla getiriyor. Açıkçası bu kale hamlesi çok daha gizemli.

Aşağıdaki durumda siyahla ne oynardınız?

Cevabı oyunda..

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir