Yumruklanmaya Uygun Bir Surat

Yumruklanmaya Uygun Bir Surat

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Azerbaycan, Bakü’de oynanmakta olan Olimpiyatların ikinci turunda Carlsen’in açılış tercihi herkesi şaşkınlığa uğrattı. Carlsen tur öncesi hangi açılışı yapacağını takım arkadaşlarına söyleyince Hammer’in ilk düşüncesi Carlsen’in suratına bakıp “Yumruk yemeye ne kadar da uygun bir yüzü var.” olmuş. Carlsen uzun açılış teorilerinden kaçınan bir oyuncu ama ikinci turda Büyükusta Hossain’e karşı yaptığı ilk hamle uzunca bir süre unutulmayacaktır. Oyuna zamanında Nimzowitsch’in oynadığı ama kendine pek taraftar bulamayan 1.e3 hamlesi ile başlıyor. Şu anda düşük rakip ortalamasına karşı 4 turda 3 puan alabilen Carlsen olimpiyatlarda genelde kötü bir performans göstermekte. Haberin devamında oyunu analzlii olarak inceleyebilirsiniz.

Bu oyunun benzeri Dünya Şampiyonluğu maçında Anand  ile Carlsen arasında oynanmıştı.  O oyunda Anand Şah kanadından piyonlarla çok tehlikeli bir saldırı gerçekleştirirken yukarındaki oyundan farklı olarak Carlsen, vezir kanadında karşı saldırı imkanları bulabilmişti.

 

 

Özgür Akman’ın Youtube üzerinden Olimpiyat yayınları tüm hızıyla devam etmekte. Yorumcular IM Burak Fırat, FM Alper Efe Ataman ve FM Selim Çıtak

5. Tur Yorumları

 

 

4. Tur Yorumları

 

 

Resmi Site: Baku Chess Olympiad

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir