Kramnik’ten Harika Oyun!

Kramnik’ten Harika Oyun!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Uzunca bir süredir Olimpiyat Şampiyonu olamayan Rusya Bakü’deki yarışmaya birinci sırada başladı ama yine umduğunu bulamadı. Karjakin, Kramnik, Tomashevsky, Nepomniatchi ve Grishchuk’tan oluşan takım üçüncülükle yetindi. Takım bekleneni veremese de Eski Dünya Şampiyonu Vladimir Kramnik 8 turda 6.5 puan ve 2903 performans ile 9.3 rating kazandı. Son yıllarda daha mücadeleci oynayan Kramnik, son turda GM Vocatura’ya karşı oyunsonu oynamayı tercih etti ve çok öğretici biçimde kazandı. Hem konumsal değerlendirme hem de taktik açıdan bu ilginç oyunu sizlerle paylaşıyoruz.

Rusya’nın hayal kırıklığı yarattığı Olimpiyatta Türkiye’nin tarihi bir başarıya imza atarak altıncı olduğunu belirterek Kramnik’in performansını aşağıda yayınlayalım.

kramnik sonuc

Ve Olağanüstü öğretici oyuna kısa analizlerle bakalım. Bu oyuna dikkatimizi çeken FM Alper Efe Ataman’a teşekkür ederiz.

 

 

Çok ilginç bir karaktere sahip olan Ivanchuk işine çok fazla yaramayacak olsa da bir anda Türkçe öğrenmeye karar vermiş ve bunu da gayet güzel yapmıştı. Son olimpiyatta yer almamasının sebebi ise o sırada bir dama turnuvasında oynuyor olması.

Ivanchuk’un Kramnik’in 17…Fe7‘sine benzer şekilde bir yol kesme hamlesi ile kazandığı oyun da çok ilginçtir.

ivanchuk7

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir