Karpov

Karpov

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Anatoly Karpov 1951 yılında Rusya‘nın Zlatoust kentinde doğdu. Daha dört yaşındayken satranç oynamayı öğrendi. o­nbeş yaşına geldiğinde Sovyetler Birliği’nin en kuvvetli genç oyuncusu oldu ve ulusal usta oldu. 1975 yılında Bobby Fischer FIDE ile kurallar konusunda anlaşamayınca dünya şampiyonluğu maçına çıkmayı reddetti ve Karpov 12. dünya şampiyonu oldu. Dünya satrancında Karpov’un gücü konusunda şüpheler vardı. Ama şampiyon olduktan sonra katıldığı tüm turnuvalarda parlak başarılar elde ederek bu şüphereli sildi. 1975-1985 döneminde 150’ye yakın turnuvada birinci olarak ulaşılması zor bir rekor kırdı.


İki kez ünvanını Korchnoi‘ya karşı korudu. 1978 yılında Baguio‘da yapılan maçı 6-5 kazandı. Özellikle bu maç çok heyecanlı geçmişti. Altı galibiyet üzerinden oynanan maç 27.oyunun sonunda 5-2 Karpov’un lehineydi. Artık herşey bitmiş gibi gözükürken Korchnoi uzlaşmaz stiliyle mücadeleye devam ediyordu. Ve inanılmaz gerçekleşti Korchnoi skor 5-2 olduktan sonraki dört oyunda üç puan almayı başardı. Artık durum 5-5 olmuştu. Psikolojik olarak yıkım içinde olan Karpov buna rağmen gücünü, son oyunu alarak gösterdi. Maç 6-5 Karpov’un lehine sonuçlandı. 1981 yılındaki ünvan maçları ise Karpov için kolay geçti +6-2=10 gibi bir skorla Korchnoi’yu yendi.

1984 yılına gelindiğinde başarı basamaklarını hızla çıkıp karşısına gelen genç Kasparov‘la oynayacaktı. Maça çok hızlı başladı. Yine 6 galibiyet alanın kazanacağı maçta ilk 9 oyun bittiğinde 4 galibiyet almıştı! Buna rağmen erkenden bitmesi beklenen maç 48. oyundan sonra Fıde tarafından iptal edildi. 1985 yılında bu sefer 24 maç üzerinden yapılan maçı Karpov 11-13 kaybetti. 1986 yılındaki rövanş maçı da 12.5-11.5 Kasparov’un galibiyetiyle sonuçlandı.

Ne var ki Kasparov-Karpov mücadelesi daha bitmemişti. Bu iki oyuncu 1987 yılında İspanya’nın Sevilla kentinde karşılaştılar. 24 maçın sonucunda skor 12-12 ‘ydi ne var ki eşitlik Kasparov’un ünvanını korumasını sağladı.

1993 yılında Kasparov Short’la olacak maçını FIDE şemsiyesi altında oynamak istemeyince Karpov Timman’la olan maçını kazandıktan sonra tekrar FIDE’nin dünya şampiyonu oldu. 1996 yılında Kamsky ile bir ünvan maçı yaptı ve kazandı. Daha sonra FIDE dünya şampiyonluğu sistemini değistirdikten sonra ‘knockout’ turnuvanın galibi Anand ile maç yaptı ve o­nu da kazanarak ünvanını korudu. Bir sonraki sene kurallar dünya şampiyonun ikinci turdan başlayarak ‘knockout’ turnuvasında oynaması gerektiğinde, bu turnuvaya katılmadı ve ünvanını 2000‘de Alexander Khalifman ‘a bırakmış oldu.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Oyun stili olarak kendine Capablanca’yı örnek almıştır;pozisyonel stili vardır. Oyun anlayışını şu şekilde ifade eder: “Varsayalım ki oyun iki şekilde devam ettirilebiliyor: birincisi, varyantların kesin olarak hesaplanamadığı güzel bir taktik vuruşlu bir devam yolu; diğeri ise pozisyonel baskının mikroskobik kazançlar vaat ettiği bir oyunsonu…. Ben ikincisini hiç düşünmeden tercih ederim. Eğer rakip keskin bir pozisyon yaratırsa itiraz etmem ama, her ne kadar o oyunu çok iyi bir strateji ve mantık sonucunda kazanmış olsam da aynı zevki almam”


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir