Fischer

Fischer

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Onbirinci dünya satranç şampiyonu Robert Fischer 9 Mart 1943’de Şikago ‘da doğdu. Ablası Jean satranç oynamayı öğretti. Kısa süre sonra ailesi New York’a taşındı ve orada ilk gelişmelerini kaydetmeye başladı. 1955 yılında turnuvalara katılmaya başladı.

1957 yılına bu genç satranççının mükemmel sonuçlarıyla damga vurulmuştur. San Francisco‘daki Gençler Birinciliği’nde, Cleveland ve New Jersey‘deki açık birinciliklerde ve New York’daki ABD Şampiyonası’ nda birinciliği aldı.


Rusça öğrendi ve geniş Sovyet literatüründen yararlanmayı bildi. 1957 yılında Uluslararası Usta ünvanını aldı ve bir sonraki yıl 1958‘de Büyükusta ünvanını aldı. Satranç tarihindeki en genç büyükustaydı. 1960’da yeni galibiyeler elde etti. Mar del Plata‘da 1-2 yi paylaştı. Reykjavik‘de birinci oldu ve Leipzig Olimpiyad’ndafinalde birinci masalarda en iyi dereceyi elde etti. 1962 yılındaki İnterzonal Turnuvası’ında birinci oldu ne var ki Curacao‘daki Adaylar Turnuvası’nda dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Stili daha tam olgunluğuna erişmemişti. Fischer turnuvalardan çekildi ama vaktini boşa harcamadı, kendini tam anlamıyla satranca adayarak çalışmalarına devam etti. Rakiplerinin oyunlarını ciddiyetle analizledi. 1966 yılında, 1968 yılında tekrar ortadan kaybolmak üzere tekrar satranca döndü. 1970 yılında dönüşü muhteşem oldu ve inanılmaz zafer serilerine başladı. Yugoslavya‘daki “Yüzyılın Maçı”nda rakibi Petrosian‘ı 3-1 mağlup etti. Zagrep, Buenos Aires ve Palma de Mallorca ‘daki interzonal turnuvasında başarılara imza attı.Artık şampiyonluğun ciddi bir adayıydı.

Her ne kadar dünya satrancı Fischer’in Taimonov‘a ve Larsen‘e karşı kazanmasını beklese de kimse 6-0 gibi net bir skoru beklemiyordu.Bu maç sonuçları dünyada büyük bir ilgi topladı ve Fischer’in oyunu yakından takip edilmeye başlandı. Bir sonraki maçı Petrosian‘la olacaktı. Çok tecübeli bir oyuncu ve usta bir defans oyuncusuydu. Fischer (+5 -1 =3) gibi bir skorla maçı kazandı. Artık Fischer dünya şampiyonluğu ünvanı için mücadele edecekti. Bir roportajda Petrosian Fischer’in üstünlüğünü vurgulamış ve şöyle söylemiştir “Fischer olağanüstü bir satranççı. Pozisyonun inceliklerini hemen kavrıyor ve en uygun şekilde değerlendirebiliyor. Spassky’yi uyarmalıyım ki Fischer her konumda kendini rahat hissetmektedir.Hiç birşey o­nu şaşırtamaz. En ufak avantaja sahip olduğu durumlarda bile bir makine gibi oynar. Kimse o­nun hataları üzeine oyun kuramaz. Fischer  benzeri olmayan bir oyuncu. Spassky ile Fischer arasındaki maç çok zorlu geçecek.”

Dünya şampiyonluğu ünvanı için 27. mücadele 11 Temmuz 1972‘de Reyjkavik ‘de başladı.

İkinci oyundan sonra Spassky 2-0 öne geçti (Galibiyetlerden birisi Fischer maça gelmediği için hükmendi). Ama daha beşinci oyunda Fischer skoru eşitledi. Altıncı oyunda beyazlarla oynayan Fischer harika oynayarak oyunu kazandı ve maçın sonuna kadar üstünlüğünü sürdürdü. Sekizinci ve o­nuncu oyunlar da Fischer tarafından kazanıldı. Spassky o­nbirinci oyunu kazanmayı başardı ve farkı ikiye indirdi. o­nüçüncü ve yirmibirinci oyunlarda fark Fischer lehine arttı ( 12.5-8.5). Fischer bu sayede o­nbirinci dünya satranç şampiyonu oldu. Oynanan 21 oyundan 11 tanesi berabere bitmiş yedisi Fischer, 3’ü de Spassky tarafından kazanılmıştı.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir