Spassky

Spassky

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

o­nuncu dünya satranç şampiyonu Boris Spassky 30 ocak 1937‘de Leningrad‘da doğdu. Satranç oynamaya yeteneği çok küçük yaşta sergilemeye, “Öncüler Sarayı”nda oynayarak başladı. o­nbir yaşına geldiğinde birinci kategori oyuncusu olmuş ve o­nüç yaşında usta adayı olmuştu. Beş yıl sonra hala çocukken Bükreş‘te oynadığı bir turnuvada 4-6 derecelerini paylaştı. Bükreş’teki çarpıcı başarısı, Smyslov‘a da kazancı dahil olmak üzere o­na uluslararası usta ünvanını kazandırdı. 1955 yılında Dünya Gençler Şampiyonu oldu. 19 yaşında dünyanın en genç büyükustası olmuştu. Hızlı gelişimi o­nu dünya şampiyonluğunun önemli adaylarından biri haline getirmişti.

Neredeyse 10 yıl boyunca başarılar birbirini takip etti. Ne var ki her defasında bir talihsizlik o­nu dünya şampiyonluğuna giden yoldan geri çeviriyordu. 1958 yılında bir berabere, interzonal turnuvasında oynamasına yetecek olmasına rağmen, Tal’in berabere teklifini redederek kaybetti ve bir sonraki dünya şampiyonluğu maçlarını beklemek zorunda kaldı. Üç sene sonra yine aynı hatayı yaptı. İnterzonal turnuvasına katılmak için oynamak için oynadığı 28. Sovyetler Birliği şampiyonasında son 2 turda sadece yarım puan almak zorundaydı. Yine berabere teklifini redederek iki yenilgi, aldı. Böyle dramatik başarısızlıkları aşmak çok güçtür. Buna rağmen Spassky oyununu geliştirmeye devam etti.

1964 yılında Spassky İnterzonal Turnuvası‘nın galipleri arasındaydı ve Petrosian’ın tahtına aday olan 8 kişinin arasına girmişti. Geller ve Keres ‘i yendi. Tal’le gerçekleşen gerilimli maçtan sonra Petrosian’la oynama hakkını elde etti. Uzun yıllardır beklediği bu maçı Spassky kazanamadı.

1968 yılında zirveye tekrar ulaşmaya çalıştı. Geller ve Larsen engellerini kolayca aştı. Eskiden yaşadığı başarısızlıkların yarattığı psikolojik engelleri aşmıştı. Finalde Korchnoi ‘u eledi. Bu üç maçta 8 galibiyet elde etmiş ve sadece 2 oyun kaybetmişti. Petrosian’la tekrar yüz yüze gelmişti.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Tarih, dünya şampiyonluğu maçını kaybetmekten ötürü oyunlarında başarısızlığın getirdiği derin yaralarla dolu pek çok oyuncuya şahit olmuştur. Ne var ki Spassky bütün gücüyle bu zorluklara meydan okumuş ve psikolojik mücadelenin de dorukta olduğu maçtan galip ayrılarak dünya satranç şampiyonu olmuştur.

Sonraki iki yılda Spassky satranç arenasında nadir gözükmüş ve oyunu istenilen düzeyde olmamıştır. 1972 yılında Robert Fischer ile karşılaşmıştır. Çok gerilimli bir maç olmuş ve dünya tarihinde görülmemiş bir ilgi toplamıştır. Fischer zekice Spassky’nin sarsılmış güveni üzerine oynamış ve 11. dünya satranç şampiyonu olmuştur.

1973 yılında Spassky çok aktifti 88 oyun ve Sovyetler Birliği Şampiyonluğunu kazandı. 1974 ‘de üçüncü kez Adaylar Turnuvası da oynama hakkını elde etti. Çeyrek finalde kolayca R. Byrne‘i Fakat beklenmedik şekilde yarı finalde Karpov ‘a elendi.

1992 yılında Fischer’le FIDE tarafından tanınmayan bir rövanş maçı yaptı. 10 galibiyet üzerinden oynanan bu maçı 5-10 kaybetti.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir