Mamedyarov: “Ismarlama oyun kazanıyorum!”

Mamedyarov: “Ismarlama oyun kazanıyorum!”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

3 senedir Eczacıbaşı Takımı’nda oynayan Türkiye’nin yakından tanıdığı Azeri Süper Büyükusta Şehriyar Mamedyarov Aeroflot Turnuvası’nda 9 oyunda 6.5 puan ile 1-4 derecelerini paylaştı. Şu anda 2709 ratinge sahip olan Mamedyarov son turnuvasında 2780 performans gösterdi. www.chesspro.ru sitesinde IM Odesskiy’in yaptığı söyleşi haberin devamında.

Şehriyar başarı senle beraber! Ama ne var ki turnuvanın son turu  başlayana kadar birincilik şansının olmadığı çok açıktı.

Evet şans faktörü etkili oldu. Ama Bologan, Sasikiran ve Jobava – hepsi siyahla kazandı. Böyle birşeyi beklemek oldukça zordu. Asıl ben kendim herşeyi mahvettim. 7. turda küçük Fransız ile berabere yaptım. Son konumu oynamalıydım, durumum daha iyiydi. Kötü durumda olduğumu düşündüm ve bu yüzden berabere teklif ettim. Oysa ki konumum iyiymiş! İyi olmasa bile konumun eşit olduğuna inansam oynamaya devam ederdim. Ama kötü kaldığımı düşündüm… Kaleye karşi Fil ve At vardı ve neden dert ediyorsun berabere teklif et dedim kendi kendime.

 

Vachier Lagrave,M (2542) – Mamedyarov,S (2709)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 d6 5.0-0 Fd7 6.d4 exd4 7.Axd4 b5 8.Axc6 Fxc6 9.Fb3 Af6 10.Ac3 Fe7 11.Ke1 0-0 12.a4 Ke8 13.Vd3 Kb8 14.Fg5 Ad7 15.axb5 axb5 16.Fxe7 Kxe7 17.Ad5 Ke5 18.Ab4 Fxe4 19.Kxe4 Ac5 20.Ac6 Axd3 21.Axd8 Kxe4 1/2-1/2

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

Berabere

Sonra analizde gördük ki hiç de kötü olmayan oynanabilir bir konummuş. Ve böylece moralim oldukça bozuldu.

Birinciliği paylaşanlar arasında talihsiz olan sendin. Bu turnuvada eşitlik bozma siyahla daha çok oynayanların lehindeydi. Bu kural hakkında ne düşünüyorsun?
Modern satrançta beyaz renk en önemli şey. Turnuvanın kalitesi yükseldikçe Beyazın verdiği üstünlük de artmakta. Bu sebeple bu kuralı normal karşılıyorum. Güzel bir kural.

Dürüst olmak gerekirse senden böyle bir cevap beklemiyordum.
Hayır hayır, çok doğru: Beyaz renk büyük üstünlük veriyor. Siyahla daa fazla oynayanlara avantaj vermek lazım. Talihsiz sayılırım: her ne kadar ilk oyunda Siyah olsam da! Sonra arka arkaya iki beyazla oynadım.

Umarım darılmazsın ama bugünkü galibiyetini inandırıcı bulmadım. Çünkü bakıldığında Pavel Eljanov turnuvayı gayet iyi oynadı ve son turu kaybetmesi inanılmaz. Nasıl oldu da onu yenebildin?
Ben “ısmarlama” oyun kazanan türde satranççıyım. “Şehriyar yarınki oyunu kazanmalı” dediklerinde genelde kazanıyorum.

Neden biliyor musunuz? Çünkü kaybetmek ile berabere arasında fark yok. 5’inci veya 6’ıncı turda oynarken berabere yeterli olur, hala liderin peşindeyim ve şansım devam eder diye düşünüyorum… Ama son tura gelindiğinde başka şansım yoktu, kazanmak zorundaydım.

Eljanov ile bu benzer ikinci karşılaşmamız. İlki 2004 Dubai’de oldu. Onun 8’de 6.5, benim ise 8’de 6 puanım vardı. Ve o birinci durumdaydı. Son turda yine Beyaz ile oynuyordum. Berabere olsa birincilik onun oluyordu. Ve yine kazandım! Daha sonra yine Avrupa Birinciliği’nde kazandım. Ona karşı hep kazanıyorum.

“Müşteri” mi oldu yani?
Hayır öyle dememek lazım. Eljanov çok iyi bir satranççı. Sadece ben ona ters geliyorum. Ve daha önemlisi hep benim kazanmam gerektiği anlarda onunla oynuyorum. Ve o zaman öyle oynuyorum ki. Öyle ki… (yumruğunu sıkıyor ve “öyle ki” ifadesinin kesin kazanmak gerektiği anlamına geldiğini ifade ediyor)

Bugün ne kadar kuvvetli hamleler yaptım biliyor musunuz? Çok riskli oynadım gördünüz… Sonuna kadar hesaplamak mümkün değildi ama o hamleleri yapmam gerektiğini hissediyordum! Geri dönemezdim ileri gitmeliydim artık. Bugün kazanca oynamayacaksam hangi gün oynayacaktım ki? İleri gittim ve herşey normal gelişti.

Meslekdaşlarınızın turnuvadaki oyunlarını gördünüz. Size kimler iyi bir izlenim verdi?
Şu küçük Fransız (Vachier Lagrave) çok iyi oynamaya başlamış. 6 ay önce onla oynamış ve çok rahat kazanmıştım! Lozan’da maçlar iki klasik oyundan oluşuyordu. 2-0 kazandım. İlk oyunu aldım ve ikinci oyunda özellikle öyle bir açılış seçtim ki berabere yapamasın istedim. Tabii ki 1.5-0.5 bana yeterdi ama çok zayıf olduğunu düşünerek 2-0 kazanmak istedim.

Burada ise nasıl mücadele ettiğini gördüm! Çok iyi. İlerlemiş demek ki. Fransa Şampiyonunu oyun dışı bırakması da büyük başarı.

Eljanov güçlü bir oyuncu. Oyun stilini seviyorum – çok dakik ve iyi bir satranççı.

Tabii Georgiev de var – dün Akopian’ı yendi! (Georgiev’in Akopian’ı yenmesine şaşırdığını gösteren bir yüz ifadesi takınıyor)

Bunu ben de sormak istiyorum. Size de şaşırtıcı gelmiyor mu? Bu yaştaki bir satranççı Gibralmar’daki kapalı bir turnuvayı kazandıktan sonra zor bir uçuştan sonra buraya geliyor, ilk turda kaybediyor ve sonra bunlara rağmen neredeyse turnuvayı kazanacak duruma gelebiliyor!

Size şöyle söyleyeyim: Georgiev eşi bulunmaz bir satranççı. Zamanında Kasparov ile ve herkesle oynamış klasik bir satranççı… Bir klası var – Bu seviyede bir satranççı olabilmemiz için öğrenmemiz gereken çok şey var. Tabii yaşı önemli ve bu turnuvada fark edildi. Biliyorsunuz onunla hiç oynamadık. Onunla oynamak çok ilginç olurdu! Çok konumsal bir satranççı ve her durumda insanı sıkıştırıyor. Eğer ufacık bir üstünlüğü varsa keinlikle kazanıyor. Gilbarmar’da da Akopian’ı yenmişti! Orada beyaz ile burada Siyah ile.

Burada Akopian Georgiev’e oldukça yaradı.
Evet öyle gerçekten! Ama bu turnuvada öyle ufak üstünlükler elde etti ve kazandı ki. Olimpiyat’da Radjabov’u nesıl yendiğini biliyor musunuz? İkinci masada yanında oturuyordum ve öyle bir oyunsonu kazandı ki,- öf öf! – hiçbirşey anlamadım. Radjabov’un berabere teklifini reddetti ve eşit konumu kazandı. Şimdi bile nasıl yaptığını anlayabilmiş değilim. İşte  böyle bir satranççı… tek kelimeyle – Satranççı. Sonuna kadar hep oynuyor.

Linares başlıyor. Herhalde tüm oyunları izleyeceksiniz.
Tabii ki

Kalbiniz kimin için atacak? Kimin taraftarlığını yapacaksınız?
Şöyle söyleyeyim: Objektif olarak şu anda en iyi oyuncu Topalov. Herkesten çok turnuvayı kazanma şansı olan o.

Ama ben ilginç oyunların destekçisi olacağım. Aynı zamanda Teimour Radjabov’un destekçisi olacağım çünkü Azerbaycan bayrağını orada dalgalandıracak. Şüphesiz Tima bu turnuvayı kazanamayacak çünkü bu tür turnuvaları kazanmak için henüz seviyemiz yeterince iyi değil ama iyi bir oyun sergilemeli. Bu turnuvaya iyi hazırlandığını biliyorum. İyi şartlarda hazırlandı ve sonuna kadar iyi oynamalı.

Bir destekçiniz olarak sorayım: bundan sonraki turnuva programınız nasıl?
Pek çok turnuvada oynamayı kabul ettim ve bu kötü ama bir söz verdiysem bunu tutmak zorundayım! Bu artık benim hatam. Önce Reyjkavik Açık’ta oynayacağım. Biliyor musunuz insanlar bana gülüyor: 2700 elom var ve hala açık turnuva oynuyorum. Ama önemli değil. Orada yıldırım turnuvası da olacak ve Anand’ın geleceğini de söylüyorlar. İyi bir yıldırım turnuvası olacak ve birincilik ödülü 15.000 dolar.
 
Daha sonra Rusya Kulüp  Şampiyonası. Sonra Avrupa Şampiyonası ama henüz oynayıp oynamayacağımı bilmiyorum. Çünkü arka arkaya bu kadar turnuva oldukça fazla!

Sır değilse hangi takım için oynayacaksın?
TPS davet etti. Gelfand da oynuyor.
 
Aeroflot Açık’ta  kardeşin Türkan da oynadı. Pekbaşarılı olamadı. Neden onu çalıştırmıyorsun?
Onun antrenörü babam. Benim Türkan’a harcayabileceğim zamanım yok –  seviyelerimiz çok farklı.

Ama onun abisisin.
Evet ama ne yapabilirim? Turnuva süresince şöyle oyna, böyle oyna diyemem ki. Ona bazı varyantlar gösterdim ama herşeyi göstermek için nasıl vakit bulayım?

Eskiden ablam Zeynep ve Türkan’ın aynı açılışları oynarlardı. Ve bunlar iyi açılışlardı! Ben şimdi bu açılışları oynuyorum ama Türkan oynamıyor! Çünkü açılışın amacını anlamıyor. Seviyelerimiz çok farklı. Ben bir hamle yapıyorum ve amacını anlıyorum. O bir hamle yapıyor ve anlamıyor.

Türkan’ın antreörü olsanız peki?
Nasıl olayım ki? Kendim hala gencim!


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Mamedyarov
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir