Ponomariov Kasparov Hakkında

Ponomariov Kasparov Hakkında

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Kısa bir süre önce Ruslan Ponomariov SPB’ye (Satranç Profesyonelleri Birliği) açık bir mektup yolladı. Mektubunda son açıklanan dünya şampiyonluğu sistemini eleştirmekte ve Kasparov’un “dünyanın en güçlü satranççısı” ünvanını nereden aldığını sorgulamaktaydı. FIDE’nin aldığı karara göre Kasparov bu ünvan sayesinde FIDE dünya şampiyonasından birinci çıkacak oyuncu ile maç yapacak. SBP’nin Ponomariov’a cevabı ise elinde kendisine karşı bir haksızlık yapıldığına dair bir belge varsa SBP’nin avukatlarını bu iş için görevlendirebilecekleri yönündeydi.

Aşağıda Yuri Vasilyev’in Ponomariov ile Sport Ekspres’te yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.

Ruslan, açık mektubundaki açıklamaların Tirebolu’daki FIDE Dünya Şampiyonası’nda oynamayacağın anlamına geliyor, doğru mu?
Mektubum öncelikle SPB’deki (Satranç Profesyonelleri Birliği) meslekdaşlarımla buluşup, o­nlarla şu anki durumu değerlendirmek istediğim anlamına geliyor. Hiçbir spor dalında böyle birşeyle karşılaşamazsınız: Dünya Şampiyonu pek çok oyuncuyla mücadele edip Dünya Şampiyonu olduğunu ispat etmeli ve sonra da nasıl ve neden verildiği bilinmeyen “dünyanın en güçlü satranççısı” ünvanına sahip biriyle oynamalı! (FIDE Dünya Şampiyonası’nın galibi sonra Kasparov ile oynayacak – Satranç Okulu)

Şampiyonaya girmek için anlaşmaya imza atacak mısınız? Son başvuru tarihi 21 Nisan…
Tabii ki böyle bir şeye imza atmam. Bu gösteriye niye katılayım ki? Bununla beraber ünvanımı korumak istesem de eminim beni bundan mahrum edecek bir şey bulurlar veya provokasyona girişirlerdi.

Ne demek istediğinizi açar mısınız?
Herhalde Plovdiv’deki Avrupa Şampiyonası’nda başıma ne geldiğini duymuşsunuzdur. Oyun esnasında telefonum çaldı ve oyunu kaybetmiş sayıldım. O gün doğum günümdü ve önemli bir oyun esnasında kim telefonumu çaldırdı şu ana kadar öğrenebilmiş değilim. Telefon çalmasının cezası şimşek hızıyla kesildi ve hemen devamında bu kural haline getirildi: cep telefonunu kapatmazsanız kaybediyorsunuz. Kısa bir süre önce Linares Turnuvası’nda Kasparov turnuva salonunu terk etti, odasına çıktı. Hakemler bunu gördü ama kimse bir şey söylemedi. Bir bölük insan Kasparov’un bunu defalarca yaptığına tanık. Ama kendini “dünyanın en güçlü satranççısı” olarak tanımlayan Kasparov’a kimse bir şey yapamıyor. o­na ve bana takınılan tavır arasındaki farkı görebiliyor musunuz?

Linares’te olanları siz nerden biliyorsunuz?
Basından. Leonche Garcia bunu gazatede yazdı.

Kasparov’un antrenörü Yuri Dokhoyan Linares’ten Moskova’ya dönerken uçakta bana Kasparov’un dışarı temiz hava almaya çıktığını söyledi.
Eğer oyun esnasında ben hava almak için dışarı çıksam eminim ki diskalifiye olurdum. Zaten dışarı çıkmak yasaklanmıştır. Gördüğünüz gibi kurallar benim ve Kasparov için farklı işliyor.

Açık mektubunuzda Kasparov’un kendi kendine “dünyanın en güçlü satranççısı ” ünvanını verdiğini söylüyorsunuz. Ama herhalde eski dünya şampiyonunun neredeyse 20 yıldır rating listesinde 1 numara olduğunu reddetmiyorsunuzdur. Böyle bir şeye hiç bir sporda rastlayamayız.
Diğer sporlarda sürekli olarak en iyi olduğunuzu ispatlamak zorundasınız. Kasparov artık yılda sadece bir kez oynuyor. o­nu yakalayabilmek için yıllar harcamanız lazım. Kasparov’a ünvanı kazandırabilecek şartlar yaratıyorlar özellikle. Bana göre FIDE Başkanı ve Kasparov, Garry bilgisayarla maçı ayarladığı dönemlerde bir anlaşma yaptı. O dönemde Ilyumzhinov bilgisayarla oynayacak kişinin dünya şampiyonu olacağını vaat etmişti. O bilgisayar maçı Yalta’da Kasparov’la yapacağım maçın iptalinin karşılığı oldu. Eğer Kasparov benle maçı oynasa kaybedebilir ve sonuçta bilgisayar maçı tehlikeye girebilirdi.

Ruslan bana duygusal hareket ediyormuşsun gibi geliyor. Kirsan Ilyumzhinov’u Kasparov ile anlaşma yapmakla suçluyorsun. Paris anlaşması var ortada. Ayrıca FIDE kongresi oldu ve buna Ukrayna Federasyonu’ndan Viktor Petrof katıldı. Kendisi Paris anlaşmasına niye itiraz etmedi? FIDE genel kurulunun 162 üyesinden hiçbiri neden bahsettiğiniz “anlaşma”dan şüphelenmedi.
Ne yazık ki Viktor Petrof orada açıkça yönetici gibi davrandı. Ne olduğu hakkında sadece varsayımda bulunabilirim. Belki sebep Ukrayna Federasyonu’nun FIDE’ye maddi bağımlılığıdır. Belki de Petrof’un politik hesapları vardır…

Kusura bakma Ruslan ama politika deyince… Neyse satranca dönelim. Bir senedir hiçbir yerde oynamıyorsun. Formunu korumak zor olmuyor mu? Seni bir daha ne zaman kapalı bir turnuvada göreceğiz?
Oynamadan formu korumak zor. Ama beni ne zaman turnuvalara davet edecekler acaba? Siz en iyisi bunu Kasparov’a sorun.

Kasparov’a neden soralım ki?
Kasparov geniş çevresi sayesinde bana boykot uygulattırıyor. Bu sebepten bir daha beni kapalı bir turnuvada göreceğinizi zannetmiyorum. Herhalde bu Garry Kimovich yaşlanıp satrancı bırakıncaya kadar sürebilir. 20 yaşındayım Kasparov’dan geç ölmeyi planlıyorum.

Tatsız şeyleri bırakalım biraz. Kısa bir süre önce Ukrayna’nın başkentine yerleştin. Yeni yerin nasıl?
Belediye başkanı Aleksandr Omelchenko bana 4 odalı bir daire hazırlamış. Tadilat yaptım. 10 tane de ufak kaktüs aldım. o­nları büyütmeyi düşünüyorum.

Kaktüsler yavaş büyür. Bunun dışında Kiev’de ne yapıyorsun?
Yarış bisikleti aldım. Her gün 20-30 kilometre yol katediyorum. İyi antrenman oluyor ve Kiev’i de tanımış oluyorum. Şehir harika. Kısa süre önce Karjakin uğradı ve ben de 1 hafta kaldı. Beraber biraz satranç çalıştık. Sonra Sergey Dos Hermanas’a gitti ve ikinci oldu.

Ah işte, harika çalışma imkanlarınız var sonuçta.
Anlık olaylar olabiliyor. Satrançta en tepeye ulaşmış değilim henüz. Bana olan boykot biterse veya Kasparov veya Ilyumzhinov’un baskısı altında olamayan organizatörler olursa iyi günlerimin önümde olduğunu düşünüyorum.

20 Nisan 2004

Anahtar Kelimeler
Kasparov Ponomariov
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir