Leko, Fischer’e Nasıl Ev Sahipliği Yaptığını Anlattı

Leko, Fischer’e Nasıl Ev Sahipliği Yaptığını Anlattı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Grenke Turnuvasında oyunları analiz ederken eski dahi çocuk ve Dünya Şampiyonu Adayı Peter Leko şunları anlattı:

– Macaristan’da çok fazla satranç kitabı yoktu ve onun kitabını aldım. Belki yüz defa kitabı okumuşumdur. Ayrıca içinde söyleşiler de vardı ve ona pazarları ne yaptığı sorulduğunda “Bu ne biçim soru. Pazar tatildir ve pazarları futbol izlenir. Kendi takımımı destekliyorum” Oyunlarına hayrandım ama bu sözleri duyduğumda artık ona hayranlığımın artması kaçınılmazdı çünkü ben de o yaşlarda futbolla çok ilgileniyordum.

İşte bu oyuncu Petrosian‘dı!

Leko bir başka anlatımında beyazla Sicilya’ya karşı atak varyantları tercih ettiğini ama bir noktada üstünlük veren bir oyunsonu gördüğünde dayanamayıp ataktan vazgeçtiğini hafif pişmanlıkla anlatmıştı. Belli ki sağlamcılığı Petrosian’dan geliyor!

1998 ve 1999 yılları arasında Fischer ile dostluğu

Leko yaklaşık 1.5 yıl boyunca Fischer Szeged’deki evlerinde kaldığını anlatıyor. Fischer şüpheci bir karakter olduğu için otellerde kayıtlı olarak kalmak istemezmiş. O sırada Leko ilk 20’de olan çok kuvvetli bir genç oyuncudur.

“Havanın çok sıcak olduğu bir dönemde ben bilgisayarı da yanıma almış şekilde konumu analiz ediyordum. O ise karşında oturuyordu. Ben oyunu bilgisayar yardımı ile analiz ederken Fischer uyuya kaldı. 15 dakika sonra uyanınca tahtaya dikkatlice baktı ve saniyeler içersinde en kuvvetli hamleleri fikirleri gösterdi. Düşünseniz kim bilir en iyi zamanında ne kadar güçlü oynuyordu. Benim için muazzam bir tecrübe edinebilme ayrılacılığıydı onunla beraber analiz yapabilmek.”

“Beraber satranç çalışmadık ama ona bazı oyunlarımı gösterdim. O ise bana bazı oyunları gösterdi. Şüpheci biriydi. (Üst düzey maçların ayarlanmış olması ile alakalı – Satranç Okulu) Bu oyunları çok iyi analiz etmişti ve maçların şaibeli olduğunu söylüyordu. Onun mantığı farklı çalışıyordu; oyuncuların her durumda, yorgunken bile en mükemmel satrancı oynamalarını beklerdi. Hatta 60 hamleden sonra bile hata yapmaya hakları yoktu.

“Macaristan’a 1993 yılında gelmişti. Ve ben değişik insanların onla tanıştığına dair hikayeler duyuyordum. Bazıları beni tanıştırmak istedi. Ben elbette isterdim ama teklif benden gelmesin o isterse herhangi bir yerde herhangi bir zaman onla görüşürüm dedim.

“Ben ona soru sormazdım. Konuları o açardı ve ben dinlerdim. Bu sebeple sanırım bizde kalmayı tercih etti. Evimizdeki tüm kapıların anahtarı ondaydı ve istediği gibi evi kullanırdı. Evimizde tam bir patrondu.”

1996 yılında Japonya’ya gittikten sonra Leko, Fischer ile bağlantısını kaybetmiş.

Leko’nun Fischer’i öven, anlatan sözleri gerçekten ilginç.

Leko’nun Fischer’i ve Petrosian’ı anlattığı dakikalar aşağıdadır.

Fischer ile ilginç bir site : BobbyFischer.net

Satranç Okulundaki Fischer etiketli yazılar

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir