Anand: Herkes kendi senaryosunu yazacak!

Anand: Herkes kendi senaryosunu yazacak!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Londra’da düzenlenen Adaylar Turnuvası’nın galibi nefes kesen bir mücadele sonunda Carlsen oldu. Tahtında bekleyen Anand Kasım ayında Carlsen ile şampiyonluk maçı yapacak. Satrançseverlerin çoğu tarafından Carlsen bu maçta favori. Indian Express’e bir röportaj veren Anand, Adaylar Turnuvası ve Carlsen ile yapacağı maç hakkındaki görüşlerini anlattı.

 

Bu satranç tarihindeki en iyi Adaylar Turnuvası oldu. 60’lı yılladarki turnuvalarda ben yoktum ama o günlerde bu turnuvaları canlı takip edemezdiniz. Farklı dönemleri karşılaştırmak kolay değil ama bu turnuvanın sonucunun tahmin edilemezliği ve bunun son gün son saate kadar sürmesi inanılmazdı. Uyumaya gittiğimde Magnus kazanmış gibiydi. Sabah kalktığımda ise başlıklar “Kramnik liderliği aldı” şeklindeydi. Bu inanılmaz bir şeydi. Sonra fark ettim ki Magnus kaybetmişti. Turnuvadaki dalgalanmalar seyirci yerinden hop oturttu hop kaldırttı.

Şu anda Vlady’ye karşı inanılmaz sempati duyuyorum. Onu rakip olarak görmek istediğimden değil. 13. tur sonunda bu turnuvayı oynadığı satranç ile kazanmayı hak ettiğini düşündüm. Bu turnuva için satrancını ve stilini değiştirdi. Magnus her zaman iyi olduğu şeyi yapmaya devam ediyordu. İnanılmaz bir oyuncu. Ama Vlady de tahtada inanılmaz şeyler yapıyor, yeni fikirlerle geliyor, harika oynuyordu. 30’lu yaşlarında ama harika mücadele ediyordu.

Pek çok insan ikimizin yapacağı maçta Carlsen’i açık favori görüyor. Benim için sorun yok. Bu beni endişelendirmiyor. Önümdeki zorluğun farkındayım. Magnus’un seviyesi ve ratingi belli. Bununla beraber tahminler doğrultusunda oynamak zorunda değilim. Bu maçta herkes kendi senaryosunu yazacak!Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Röportajın tamamını Indian Express‘ten okuyabilirsiniz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Anand
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir