Carlsen: “Baskı sonunda rakip çözülüveriyor”

Carlsen: “Baskı sonunda rakip çözülüveriyor”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Anand basın toplantısını terk etti ve Magnus da gazetecilerle beraber onu alkışladı. Daha sonra Carlsen’e klasik spor soruları yöneltildi:  Nasıl hissediyorsunuz?  “İyi hissediyorum. Burada ve Londra’da oldukça zorluydu. Burada bana iyi davranıldı. Rahat  ettirildim. Belli bir noktada rahatladım ve sonlara doğru tüm gücümü gösterebildim. Büyük bir organizasyondu ve kazanmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.”

İlginç şekilde Carlsen yardımcılarını açıklamadı. Jon Ludvig’ten bahsetti. Ona ve diğerlerine teşekkür etti (minnettarlık anlamında) ama detay vermedi.

Maça baktığında Carlsen şunları söyledi: “Anand’ın da açıkladığı gibi mücadeleli oyunlar olacaktı.  Dördüncü oyundan memnundum. Oyunu kazanamadım ama insiyatifi ele geçirdiğimi ve rakibin de en az benim kadar gergin olduğunu hissettim.” (Gülümsüyor)

“3 ve 4 nolu oyunlarda onun da hassas olduğunu gördüm. Ondan sonra rahatladım ve sadece tahtada olanlar için endişe etmeye başladım. Böylece her zamanki oyunuma geçtim ve bu oldukça işe yaradı. Anladım ki daha önce yaptıklarımdan farklı birşey yapmama gerek yok. Bu dönüm noktasıydı.”

carlsen-basin-2

Gözüken o ki Vishy formda değildi; gergindi, kaba hatalar yaptı. Bu hatalardan siz ne noktaya kadar sorumluydunuz?

Carlsen: “Onun hatalarının bir kısmının sorumluluğunu kesinlikle almak isterim (gülerek). Benim için bu uzun süredir böyle, oynuyorum ve … İnsanlar baskı altında çözülüveriyorlar. Dünya Şampiyonluğu’nda da böyle. Geçmiş de bunu destekliyor, bastırmalısınız ve eninde sonunda birşeyler çıkıyor. Anand’ın hataları pek görmeye alışık olmadığımız türden ama bu baskı altında olmakla alakalı. Bu da maçta yapmak istediğimdi, masa başında oturmak ve uzunca süre oynamak.”

Basın toplantısından hemen sonra Carlsen ve takımı hotelin havuzuna gitti. Pek çok Norveçli gazeteci tarafından izlenen Carlsen, bir takım arkadaşı tarafından kıyafetleriyle havuza atıldı. Çıktığında yüzünden akan suyla Carlsen çok mutlu gözüküyordu.

Maç sonucunda Carlsen 1.53 milyon dolar kazandı. Anand ise 1.02 milyon dolar aldı. Pazartesi günü kapanış töreni yapılacak.

Name Rtg G1 G2 G3 G4 G5 G6 G7 G8 G9 G10 G11 G12 Pts Perf
Carlsen, Magnus 2870 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 ½     6.5 2883
Anand, Viswanathan 2775 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½     3.5 2762

 

Anahtar Kelimeler
Carlsen
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir