Anand: “Carlsen beni hata yapmaya zorladı”

Anand: “Carlsen beni hata yapmaya zorladı”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Basın toplantısında söz ilk olarak Anand’a verildi. Sorular sorulacak ve sonrasında Anand gidebilecekti. Son oyun hakkında şunları söyledi: “Bugünkü oyun adeta maçın özetiydi. En iyi şekilde oynamaya çalışıyordum ve sonra belli bir noktada hatalar yapmaya başladım. Basitçe …Vg5 ile hata yaptım. Aynı taktiği …Vc5 için gördüm ama veziri g5’e koyup aynı hatayı yaptım.

Anand maç için genel olarak şöyle konuştu: “Açıkça maçta üstünlük kurdu. Başlarken şansımın uzun oyunları hatasız oynamamda yatacağını düşünmüştüm. Bu sene oyunuma sızan hata yapma problemlerim vardı. Bunu çözmeye çalıştım. Sonuçta boşa çıktı çünkü beşinci oyunu kaybediş şeklim tahammül edemeyeceğim şekilde olmuştu. Açılışta iyi bir konum, sonra hatalar ve devamı. Beşinci oyun ağır bir darbeydi çünkü uzun süren oyunlarda onun başetmeyi umuyordum ama öyle olmadı. Sonra işler giderek kötüleşti. Dün fena değildi ama bugün yine… Sanırım bir kez işler ters gidince felaketler arka arkaya geliyor.

“Ne olursa olsun Carlsen’i kutlamak gerek. Hatalarım kendiliğinden oluşmadı, onları zorladı ve bu sebeple övgüyü hak ediyor.”

anand-basin-2

“Neticede maçdaki oyunum nüyük hayal kırıklığı idi. Yapmayı umduğum hiçbir şeyi gerçekleştiremedim.”Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Tahta başında pişmanlık duyduğunuz birşey var mı? Açılış tercihi ve benzeri konularda?

“Bu maçın  bitiricilik ile ilgili olacağına dair bir hissim vardı. Her türlü stratejiyi deneyebilirdim… Konumu sıkı tutmak, iyi hesap yapmak asıl meseleydi. Buna özen gösterdim. Bu sene turnuvalarda pek çok şey yanlış gitti ve bu bahsettiğim şeyin önemli olduğunu düşündüm. Ama sonunda korktuğum şeyden kaçamadım. Bunu dikkate alarak maçta sıkıntılı olduğumu düşünebilirsiniz ama beşinci oyundan önce sıkıntı yoktu. Bir şekilde kendimi veya onu çözemedim. Sonuçta düşündüğümü uygulayamadım.

2014 yılında Adaylar Turnuvası’nda oynayı oynamayacağı sorusuna şöyle cevap verdi: “Sanırım oynayacağım ama çok hızlı gidiyorsunuz. Önce bir dinlenip sonra değerlendireceğim.”

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen Anand
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir