Satrançta Sistematik Düşünme – 2

Satrançta Sistematik Düşünme – 2

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Önceki yazımızda temelde bir ustanın iki şekilde düşündüğünden bahsetmiştik: Tablo ve hesap makinesi olarak. Ustaların bir diğer önemli özelliği rakip hamle yapar yapmaz uyguladıkları yaklaşımdır. Elbette rakibin hamle yapmasından itibaren konumu analiz etmeye başlarsınız ama usta satranççılar öncelikle çok önemli bir soru sorarlar:

“Rakibim bu hamleyi neden yaptı?”

Rakibinizin son hamlesi muhakkak anlamalısınız. Bu noktada size “Etiketlendirme” yöntemini öneriyoruz.

Satrançta Etiketlendirme Yöntemi

Rakibin hamlesini kategorize etmektir. Rakibin son hamlesi tehdit hamlesi de olabilir savunma da. Bazı durumlarda tablo hamlesidir. Veya bekleme hamlesi de olabilir. Yapılan hamle bir başka aletin yolunu açmış da olabilir. Sonuçta ilk görevimiz rakibin hamlesini anlamaktır. Yalnız özellikle şuna dikkat çekmek isteriz: Rakibin hamlesi sadece bir tehdit değil ama aynı zamanda çifte tehdit hamlesi olabilir. “Tamam tehdidi anladım” diyerek diğer tehdidi görmezsek eksik analiz etmiş oluruz. Hatta bir hamle hem savunma hem de tehdit hamlesi olabilir. Bununla da yetinmeyip hamlenin hem savunma hem de çifte tehdit hamlesi olup olmadığını da sorgulamanız gerekmektedir.

İyi satranççılar sistematik düşünürler. Bu sistematiğin temellerini size anlatıyoruz. Her ne kadar bu tavsiyeleri uygulamaya başlasanız da sizi yine de bir tehlike beklemekte. Bu tavsiyelere her hamlede uymalısınız. Örneğin rakibin hamlesini tavsiye ettiğimiz gibi anlamaya çalışıyorsunuz ve etiketlendiriyorsunuz. 5-10 hamle disiplinli olarak bunu yapıyorsunuz ama gerek yorgunluktan gerek rakibin çok iyi oynamamasından dolayı artık etiketlendirmeyi bırakıyorsunuz. İşte her an artık büyük bir tehlikenin içindesiniz demektir. Rakibinizin savunma yaptığını zannederken gizli tehdidini görmeyebilirsiniz.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Unutmayın; Sistematik düşünme her hamle uygulanmalıdır!


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir