Satrançta İlerlemek Üzerine 5 Yalan

Satrançta İlerlemek Üzerine 5 Yalan

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

1) Çok satranç oynarsanız usta olabilirsiniz.

İstanbul Satranç Derneğinde 30 sene boyunca sabahtan akşama kadar sürekli satranç oynamasına rağmen milim bile ilerlemeyen yaşlı amcalar vardı. Elbette satrançta ilerlemenin şartı sahaya çıkmak yani oyun oynamaktır ama yenilgilerden hiç ders almadan ve neden kaybettiğinizi sorgulamadan satrançta ilerleyemezsiniz.

2) Satranç kitabı okumak elonuzu artıracaktır.

Elbette kitap okumayın demiyoruz ama öncelikle size uygun kitapları okumalısınız. Eğer soru çözmenize yardımcı olacak kitabınız varsa bir sürü kolay soruiz. çözmeniz sizi geliştirmez. Sizi zorlayacak kitaplar seçmelisiniz. Ve elbette kitapları roman gibi okumamalı ama verilenleri sorgulamalı ve bir sistematiğe oturtarak öğrenmelisiniz.

basariya giden yol 1 320x300 1

3) Güçlü satranç programlarına oyunlarınızı analiz ettrimek yardımcı olur.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Bilgisayarlar pek çok yerde kaba hatalarınızı gösterebilir ama bilgisayarın önerdiği hamle size çok yardımcı olmayabilir. Örneğin program çok zor bir hamle önerebilir ama 3200 ratingli bir programın önerdiği hamleyi 1400 puanlı bir oyuncu anlamayabilir. Oysa ki 1800’lük bir antrenörün önereceği hamle öğrencinin anlayabileceği bir hamle olabilecektir. Bilgisayar öyle bir hamle önerebilir ki o hamlenin haklı çıkması için sonraki hamlelerde insanın bulmasının imkansız olduğu inanılmaz zor hamleler bulması gerekir. Bilgisayar programları hamle önerirken öğrencilerinin seviyesine inmezler.

satranc programi
4) Satrançta ilerlemek için çok açılış çalışmalısınız.

Pek çok satranççı başarının sırrının açılış çalışmasında olduğunu sanar. Değişik açılışlarla rakipleri şaşırtmak ve kandırmak ister. Oysa ki 1400 – 1800 seviyesindeki oyunlara baktığınız zaman kimsenin açılıştan kaytmediğini görürsünüz. Kayıplar genelde temel bilgilerin eksikliğindendir.

5) Çok oyun kazananlar satrançta ilerler.

İyi satranççı olmak için çok oyun kaybetmeli ve bu kayıplardan ders almalısınız. Acemi oyuncuyu alıp sabahtan akşama yenebilirsiniz ama bu şekilde ancak satrancınızı geriletirsiniz çünkü zayıf oyuncuyla oynarken kötü oynarsanız da prensiplere uymasanız da kazanacağınızı bilirsiniz. Bu da oyununuzu geriletir. Seçeceğiniz rakip ne sizden çok kuvvetli ne de çok zayıf olmalı. Sizi zorlayacak rakipler en iyisidir. Değişik rakiplerle oynamak da daha çok tecrübe kazanmanızı sağlar.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Satranç Eğitimi
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir