Satrançta İlerlemek İçin 10 Emir

Satrançta İlerlemek İçin 10 Emir

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Bazıları benzer imkanlara sahip olmasına rağmen diğerlerinden çok daha başarılı oluyor. Elbette bu potansiyelin verimli kullanılması ile alakalı. Aşağıdaki tavsiyeler size eksiklerinizi gösterecek.

1) Süreklilik

Her konuda olduğu gibi satrançta da süreklilik önemlidir. Belli bir dönem yoğun bir şekilde satranç çalışabilirsiniz ama uzunca bir süre satranca ara vermek çok kötüdür. Her dönem çok yoğun çalışamıyor olabilirsiniz ama ne olursa olsun her gün satrançla az da olsa ilgilenmelisiniz. Her gün çalıştığınızda her gün bir tuğlanın üstüne bir tuğla daha koymaktasınızdır. Öte yandan çalışmadığınız her gün duvardan iki tuğla indirmek anlamına gelir. Çok çalışıp duvara tuğla ekleyemiyorsanız da tuğlaların eksilmesini önlemek için biraz olsa da ilgilenmek önemli bir artıdır.

2) Zamanı kullanmak

Pek çok kişi çalışmaya başlamadan günde ne kadar çalışması gerektiğini sorgular ve günler buna bir cevap aramakla geçer. Oysa ki hemen çalışmaya başlamalı! Herkesin satranca ayırabileceği zaman farklıdır. Diyelim ki haftada 7 saat ayırabiliyorsunuz. Bir gün 7 saat satranç çalışıp diğer günler ilgilenmemektense her gün bir saat çalışmayı tercih ediniz.

3) Satranç sorusu çözmekTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Satrançta taktik beceri çok önemlidir. Bu sebeple haftada 7 saat çalışabiliyorsanız bunun yarısını soru  çözmeye harcamalısınız. ve elbette çözeceğiniz sorular siziş zorlayacak şekilde olmalı. Sorular en fazla 10 – 15 dakikada çözebileceğiniz şekilde olmalıdır. Genel olarak da soruları 3-5 dakikada çözmenizi beklemelisiniz.

4) Oyunsonu

Capablanca “Satrançta ilerlemek istiyorsanız oyunsonu çalışınız” demiştir. Açılıştaki hatayı oyunortasında, oyunortasındaki hatayı ise oyunsonunda telafi edebilirsiniz. Oyunsonundaki hata ise belirleyicidir. Carlsen’in oyunlarına bakın. Eşit olarak kabul edilen pek çok oyunsonunu kazanmakta. Oyunsonunda şanslar eşit olabilir ama onun becerisi büyük fark yaratmakta. Kaynak arıyorsanız size Satranç Marketi’ndeki Oyunsonu CD‘lerini öneririz.

5) Klasik oyunları analiz etmek

Ustalara satrançlarını nasıl geliştirdiklerini sorarsanız hepsi bunu tavsiye eder. Ustaların özellikle kendi oyunlarını analiz ettiği kitaplar çok öğreticidir. Ustaların sadece hamlelerini değil aynı zamanda oyun esnasında nasıl düşündüklerini de önerirsiniz. Bazen kararlar sadece analizle değil psikolojiyle de verilir. Tüm bunları ve daha pek çok şeyi bu tür kitaplardan öğrenirsiniz. Elbette Eğitim cdleri de size yardımcı olacaktır.

7) Satranç oynamak

Satranç pratik bir oyundur. Satranç çalışıyorsanız sonuçta sahaya çıkar ve orda bir performans gösterirsiniz. Gerek online olarak gerek resmi turnuvalarda bol bol oyun oynamalısınız ki becerinizi geliştirin. Kaybettiğiniz oyunlar size tecrübe olarak geri dönecektir. Unutmayın iyi bir satranççı olmak için çok oyun kaybetmelisiniz ki bu oyunlardan dersler çıkarabilesiniz.

8) Psikoloji

Satranç iki kişinin her anlamda savaşmasıdır. Sahaya kaybedeceğim diye çıkarsanız kaybedersiniz. Rakibimin yaşı veya UKD’si benden yüksek diye kotkarsanız yine kaybedersiniz. Korku hamlelerinizi etkiler, güçlü hamleleri aramazsınız. Satranç masasında özgüven çok önemlidir. Rakipten bağımsız olarak tahtada en iyi hamleleri aramalısınız. Üstün konuma geçince yine gevşememelisiniz veya rakibi de küçümsememelisiniz.

polgar psikoloji

9) Fizik kondisyon

Sağlam akıl sağlam vücutta bulunur. Satrancınızı çok ilerletebilirsiniz ama sonuçta kullanacağınız enstrüman vücudunuzdur. Pek çok kişi fiziksel durumun satrançta önemli olmadığını düşünür ama maç boyunca yaşanan strese ancak iyi bir fiziksel durum ile dayanabilirsiniz. Oyunlar bazen 4-5 saat sürebilir. Pek çok turnuvada günde 2 tur oynanmaktadır ki bu 10 saate varan oyun anlamına gelebilir. Fiziksel olarak güçlü değilseniz bir noktada dağılırsınız.

fitness

10) Oyunlarınızı analiz edin

Her oyununuzu turnuvadan sonra detaylı olarak analiz etmelisiniz. Oyunun 3 aşamasına da dikkat edilmeli. Açılış eksiklerine bakılmalı, oyunortası ve oyunsonu konumları detaylı analiz edilmeli. Ve elbette özellikle kaybedilmiş oyunlar daha da dikkatli incelenmelidir.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Satranç Eğitimi
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir