Kötü Yolda Giden 5 Tip Satranççı

Kötü Yolda Giden 5 Tip Satranççı

FM Selim Gürcan 1 Yorum

1) “Ben zaten biliyorum” tarzı oyuncular.

Bu daha çok başlangıç düzeyindeki satranççılarda olur. Belki biraz satranç stratejisi ve taktiği öğrendiklerinde bir anda her şeyi bildiklerini zannederler. Herhangi tavsiyeyi kabul etmezler ve artık herhangi bir kaynağı takip ederek de kendilerini geliştirmek istemezler. Açılışları da iyi bildiklerini düşünürler ve değişik açılışlar oynamayı da düşünmezler çünkü en iyisini keşfetmişlerdir!

2) Sorgulamayan satranççılar

Elbette satrançta belli kalıplar öğretilir ve belli bir noktaya kadar bu kalıpları takip etmek işinize yarar. Ne var ki satrançta asıl ilerlemeyi kalıpların geçerli olmadığı durumları öğrenerek gerçekleştirirsiniz. Özellikle “Satrançta Ustalık Kursu” derslerinde bu özel durumlar detaylı incelenmektedir.

Satrançta sorgulamak önemlidir çünkü bu sayede analiz de yaparsınız. Bir oyunu incelerken verilen analizleri sorgularken doğal olarak analiz de yapmaya başlarsınız. Bu da satrancınızı geliştirir. Analizinizde haksız çıksanız bile varyantlardaki derinlik anlayışınızı geliştirecektir. Üstelik belki normal hamlenin yanında yine iyi bir ikinci hamle bulma ihtimaliniz de vardır. Hatta verilen analizleri  yanlış bile çıkartabilirsiniz.

cocuk satranc 2
3) Derin düşünmek istemeyenlerTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Satrançta başarılı olabilmek için konsantre olmalısınız. Çok uzun varyantları hesaplamaya üşeniyorsanız satrançta başarılı olmayı da beklemeyin. Aynı şey çok gerekli olan soru çözme antrenmanlarında da geçerlidir. Oyuncu cevabın ilk hamlesini düşünür ama devamını düşünmeye üşenir. Elbette pek çok zaman ilk hamle tahmin edilebilir ama bu sorulardaki temel amaç uzun varyantları hesaplamayı öğretmektir. Uzun düşünemem diyorsanız satrancı iyi oynamayı beklemeyin.

saskin kiz
4) “Ben nasıl satranç çalışacağımı biliyorum” diyenler

O kişilerin kafasında satrancını ilerleteceği çok bellidir.  Desteğe ihtiyaçları olmadığını düşünürler. Oysa ki benzer çalışma yöntemlerini kullanarak hala ilerleyememişlerdir ama başarısız yöntemi denemeye devam ederler. Eğer bu sayfaları okuyorsanız kendinizi sorguluyorsunuz demektir ve bu çok iyi!

5) Oyun oynamayı sevmeyen satranççılar

Satrançta başarılı olmak için çok oyun kaybetmelisiniz. Evet yanlış duymadınız çok oyun kazanmalı değil çok oyun kaybetmelisiniz. Ancak çok oyun kazanarak hatalarınızdan ders alır ve ilerlersiniz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Satranç Eğitimi
Kategoriler
Makaleler
Join the Conversation

1 Comment

  1. E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir