Kıyamet bir satranç programı yüzünden mi kopacak?

Kıyamet bir satranç programı yüzünden mi kopacak?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2008 – 2009 tarihlerinde yayınlanan ve Terminatör serisinin devamı olan “Sarah Connor Günlükleri” adlı dizi satranç konulu bölümüyle ilgi çekti. Devam dizisi “Terminatör II” filminin bitiminden devam ediyor. Dünyayı bekleyen felaketi önlediğini düşünen Sarah Connor oğlunu olası bir felaket için yine de eğitmekte ve aynı zamanda gizlenmektedirler. Bu arada dünyanın sonunu getirecek Skynet projesini de önlemek zorundadırlar. Bu karmaşa içerisinde kendilerine destek olmak üzere gelecekten dişi bir terminatör gelir! Dizinin satranç ile ilgisi ise haberin devamında!

 İlki 1984 yılında çekilen Terminatör filminde Arnold Schwarzenegger gelecekten günümüze gönderilen bir cyborgu canlandırıyor. Bu yok edicinin yani terminatörün amacı ise gelecekte makinelere karşı savaşan insanların liderinin annesini daha çocuk sahibi olmadan öldürmek.

terminator-arnold

Robot gelecekten insan görünümünde geliyor ve çarpışmalarda hasar gördükçe derisinin altında gerçek ortaya çıkmakta.

Terminator-makine-haliTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Bu da Terminatörün derisiz saf hali

Terminator The_Sarah_Connor_Chronicles

Devam dizisinde Sarah O Connor’ı Lena Heday oynuyor.

terminator-kiz

sarah-connor-kiz

Dizide bu sefer dişi bir cyborg var! Summer Glau oynuyor.

“Sarah Connor Günlükleri”nin satranç ile alakası nedir diye merak ediyorsunuzdur. Dizinin ilk bölümlerinde bir bilgisayar programcısı “Türk” adını verdiği bir satranç programı yazdığını ve bu programın yapay bir zeka gibi kendi kendini geliştirebildiğini Sarah Connor’a anlatıyor. Gelecekteki tehlikelere karşı tetikte bekleyen Sarah hemen harekete geçmeye karar veriyor. İnsanlığın geleceğini kurtarmak için bilgisayar programcısını öldürmek ilk aklına gelen çözüm oluyor!

Dizide “Türk” ismi verilen satranç programı adını 1770 yılında Von Kempelen’in yaptığı bir satranç makinesinden alıyor.

turk satranc_makinesi_sunum

Von Kempelen yukarıda olduğu gibi makinesinin sunumunu yapar ve sonra makine önüne geleni yener!

turk satranc_makinesi

Tabii ki 1700’lü yıllarda hile olmadan bir satranç makinesinin olması beklenemezdi! Makinenin içinde saklı usta satranççı, kapaklar kapandıktan sonra makinenin içinde yerini alır ve aşağıdan bir mekanizma ile Türk’ün kolunu yönlendirir.

Makinenin “Türk” isminin almasının sebebi o yıllarda Türk ve Osmanlı motiflerinin moda olmasından geliyor.

turk mekanizma

Bu da olası mekanizmanın çizimi. Olası diyoruz çünkü sahibi dışında kimse Türk’ü inceleme fırsatı bulamadı. Sahipleri de “Türk”ün gösterileri sayesinde para kazandığı için bu sırrı açıklamadılar.

programci-terminator

Programcı heyecanlı bir şekilde satranç programını Sarah Connor’a anlatmakta. Oysa bu satranç programının ileride insanlığı tehlikeye attığının farkında değil. Hatta kısa bir süre içinde gerçekleşebilecek şekilde kendi hayatı da tehlike altında!

Filmin satranç sahneleriniz izleyebilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Video Sinema
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir