Kasparov’a Meydan Okuyan Adam

Kasparov’a Meydan Okuyan Adam

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2001 yılında Terence Chapman isimli bir iş adamı ve şampiyonlukları olan bir satranççı, Kasparov’a meydan okudu. Satranç dünyasında ismi bilinmedik Chapman, Kasparov’u ikna edebilmek için İsrail’deki Kasparov Okulu’na 100.000 pound bağışlamayı önerdi. Zengin işadamının tüm hayali Kasparov’u yenebilmekti. Üstelik bunu da başardı! Kasparov rakibi Chapman’i ancak 2.5-1.5 yenebildi. Üst düzey satranççıların bile başarı olarak kabul edebileceği bu sonucu Chapman nasıl almıştı acaba?

Terry Chapman oldukça başarılı bir iş adamıydı ve aynı zamanda bilgi teknolojileri üzerine kurulmuş ve 100 milyon pound değerindeki Terence Chapman Grubu’nun da kurucusuydu. Satranca hiç yabancı olmayan Chapman aynı zamanda 14 yaş altı İngiltere şampiyonu’ydu. Zamanını işi dünyasına harcadıkça satranca fazla zaman harcayamayan Chapman yine de sponsorluk yoluyla da olsa satrançla ilgini devam ettirdi.

chapmankasp2001

Chapman bir gün arkadaşlarıyla sohbet ederken Kasparov’u hangi şartlarda yenebileceği konusunu açınca 2 piyon avansın şans verebileceği sonucuna vardılar. Bu şekilde doğan fikir yardım amaçlı bir gösteri maçına dönüşüverir.

Kasparov 4 oyunluk mini maçta hem 2 piyon avans verecektir, hem de zaman avansı olacaktır. Oyun için Chapman’a 90 dakika verilirken Kasparov 50 dakika alır ve 50 hamle sonrasında hamle başına 10 saniye eklenir.

chapman-terryTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Terrence Chapman fırsat buldukça turnuvalarda oynamaya devam ediyor. Chapman’ın gücü 2200 civarında.

Oyun    

Avans     Beyaz    Siyah   
Oyun 1   Kasparov a ve h piyonunu çıkarır     Chapman – 0   Kasparov – 1
Oyun 2   Kasparov a ve d piyonunu çıkarır     Kasparov – ½   Chapman – ½
Oyun 3   Kasparov a ve b piyonunu çıkarır     Chapman -1   Kasparov – 0
Oyun 4   Kasparov a ve e piyonunu çıkarır     Kasparov – 1   Chapman – 0

Kasparov 2½ – 1½ kazandı

 

 

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir