Kasparov’u Sevmemek İçin 5 Sebep

Kasparov’u Sevmemek İçin 5 Sebep

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Kasparov olağanüstü başarıları ile gelmiş geçmiş en büyük şampiyonlardan birisi. Son otuz yılda hala ismi en çok bilinen şampiyon. Oynadığı harika oyunlar unutulmaz güzellikteler. Satranç ile biraz ciddi anlamda ilgilenen herhangi birisi en az on güzel oyununu bir çırpıda sayıverebilir. Ve elbette onun Karpov ile uzun yıllar alan mücadelesi hala hafızada. Öte yandan bu başarılardan bağımsız olarak Kasparov’un karakterine ve davranışlarına bakarsanız pek de hazedeceğinizi sanmıyoruz. İşte Kasparov’u sevmemek için 5 sebep!

1) Masa Başında Centilmen Değil

Kasparov masa başında aşırı derecede çok manyel yapan bir oyuncu. Bakışlarıyla sizi korkutmaya çalışır. Gözününüz içine bakar. Hamlenizi küçümsediğini yüzüyle size hissettirir. Yani Türkiye şartlarında bir sokak kavgasını çıkartacak her türlü hareketi masa başında yapar. Mesele tamamen dikkat dağıtmakla ilgili. Her ne kadar Kasparov’dan bu tür davranışları oyuncular önceden beklese de yine yapılan manyelin zamanı sizin dikkatinizi dağıtmaya yeter.

Aşağıdaki videoda hakeme bile çatarak dikkat dağıtıyor. Bu daha çok burada patron benim mesajı bize göre.

2)  Menfaatleri İçin Kural TanımıyorTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Kasparov FIDE bayrağı altında yarışmayı bıraktıktan sonra rakiplerini seçmek için kendi organizasyona girişti. Çeşitli elemelerden sonra Shirov ile Kramnik maç yapmaya başladılar ve Shirov maçı kazandı.1999 yılında Kasparov – Shirov maçı beklenirken bir anda Kasparov, Shirov ile değil de Kramnik ile maç yapacağını açıkladı! Sebep ise zaten Shirov’u sürekli yendiği ve sponsor bulmakta güçlük çekeceği. Satranç tarihinin kesinlikle en “ters” hareketlerinden biri. “Ters” kelimesini başka kelimelerde değiştirebilirsiniz. Fazla kaba olmak istemedim.

Olayı Shirov’un ağzından dinleyiniz

Eh tabii sonra Kasparov, Kramnik’e kaybetti. Sonra da rövanş maçı yapamadı. Kramnik benim gibi elemeleri geç de gel dedi. İronik ama Kramnik zaten elenmişti. Öte yandan Kasparov yaptığı haksızlıktan utanmadan “Kramnik benim karşıma en güçlü olduğu için çıkmıştı” gibi şeyler geveledi ama rövanşı koparamadı.

3) Paragöz biri

1993 yılında Short ile yapacağı Dünya Şampiyonluğu Maçını FIDE bayrağı altında değil de kendi organizasyonu ile yaptı. Bu davranışın dünya satrancını ikiye böleceği belliydi. Sadece daha çok ödül kazanmaya yönelik bir davranış Kasparov’un emekliliğine kadar yaklaşık 10 yıl süren bir ikibaşlılığa yol açtı. Aksi de zaten düşünülemezdi. FIDE gibi bir organizasyonun her şeyi Kasparov’a teslim etmesini beklemek hayalcilik olurdu.

4) Sevmediği Oyuncuların Yolunu Keserdi

valery salov

Yukarıdaki oyuncu Valery Salov ve büyük olasılıkla pek çoğunuz tanımıyor. 90’lu yılların ortalarında Kasparov’u tehdit eden en önemli oyunculardan biriydi. Ne var ki Kasparov ile ilgili sivri yorumlar yapmaya başlayında önemli turnuvalara davet edilmemeye başlandı. Bunda Kasparov’un onun hakkındaki olumsuz yorumlarıyla organizatörleri etkilediği söyleniyor.

5) Hamle geri alıyor!

Olay – 1

1994 yılında Judith Polgar’a karşı oynarken atını bırakır ama hata yaptığını farkederek hemen geri alır ve üstelik sonra da oyunu kazanır. Polgar oyunda tam emin olmadığı için buna itiraz edemez çünkü olay çok kısa sürede gerçekleşir. Durum kayıtlar izlenince anlaşılır. Kayıtları göstermek için zamanında İspanyol yayıncı 80 bin pound istemiş. Parayı bulduğumuzda yayınlayacağız 🙂

Olay – 2

Kısa bir süre önce Nakamura, Caruana, So ve Kasparov arasında özel bir yıldırım turnuvası düzenlenir. Kasparov atını b4 karesine bırakır ve saniye içinde hatalı olduğunu anlayarak hamlesini geri alır ve devam eder. Nakamura durumu farketmesine rağmen organizasyonun özelliğini dikkate alarak ve Kasparov’u da rencide etmemek için itiraz etmez. Oyun beraberlikle sonuçlanır.

İşte bu da videosu


Büyük oyuncusun Kasparov ama Kasparov olmasan çekilmezsin!


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir