Jutta Hempel’ın Hikayesi

Jutta Hempel’ın Hikayesi

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Resimde görülen dahi çocuk Jutta Hempel 6 yaşındayken Streichmuhle Satranç Kulübü’nde 12 kişiye karşı oynuyor. Küçük Alman oyuncu 6 oyunu kazanırken diğer altı oyun berabere bitiyor. 1966 yılında Batı Almanya’da çekilen fotoğraftaki sıradışı çocuğun geleceği ne oldu acaba?

Jutta Hempell 1960 yılında Almanya, Flensburg’ta doğdu. 3 yaşındayken Jutta izlediği bir oyunu hafızadan gösterebiliyordu. 4 yaşında ise Jutta Gençlik Merkezi’nde satranç oynamaya başlamıştı. 5 yaşındaykense şehirdeki en güçlü genç satranççılardan biriydi.

6 yaşına geldiğinde 12 kişiye karşı simultane oynadı ve 4 saat süren mücadeleden sonra 9.5 – 2.5 kazandı. Sonraki simultanesi ise 9-1 bitti.

7 yaşında Flensburg Gençler Şampiyonu oldu. Daha sonra 6 kişiye karşı körleme simultane oynadı.

8 yaşında artık televizyondan yayınlanan simultaneler vermeye başlamıştı.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

9 yaşında ise bir problem çözme yarışması kazandı.

Jutta Hempel son olarak 1979 yılında Flensburg’ta bir turnuva oynadı ve oyun kaybetmeden birinci oldu. Aynı yıl Kiel’de eğitim görmeye gitti. Jutta Hempel tüm yeteneğine rağmen satrancın ciddi bir uğraş olmayacağına kanaat getirmişti. Önce eğitim alıp meslek sahibi olmalı ve sonra belki yine oynamaya başlayabilirdi. İşletme eğitimi alan Hempel 1985 yılından sonra eğitimini tamamlayınca bir Danimarka bankasında 2.5 yıl boyunca çalıştı. 1986 yılında evlendi Hempel-Nissen soyadını aldı.

1986 yılında Hempel satranç hakkında şunları söylemişti: “Bir kadın hayatını satrançtan kazanamaz. ama eğer ileride çocuklarım olursa onlara satranç oynamayı öğreteceğim çünkü satrancın bana her konuda faydası oldu.”

Kaynaklar

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Biyografi
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir