Efsane Büyükusta’dan Şok İddia: “Carlsen hipnotize ediyor!”

Efsane Büyükusta’dan Şok İddia: “Carlsen hipnotize ediyor!”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

İki kez Dünya Şampiyonluğu için Karpov ile unvan maçı yapan Korchnoy 2011 yılında şok bir iddiada bulunmuş. Verdiği bir röportajda 80 yaşındaki GM “Carlsen’in satranç yeteneği olduğunu düşünmüyorum ve elde ettiği inanılmaz başarıyı anlayamıyorum. Bir tahminim var ama bunun doğrudan satrançla alakası yok.” diyerek şaşırtıcı bir açıklama yapıyor. Bu açıklamayı Korchnoy’un ilerlemiş yaşına verebilirsiniz ama o tarihte hala gayet iyi satranç oynadığını da hatırlatalım. İnandırıcı gelmese de satrançta rakibi hipnotize etmek, rakibi kötü oynattırmak mümkün mü?

Korkunç Korchnoy olarak bilinen oyuncu aksiliğiyle ünlü. Fazla dostu olmayan Korchnoy bu lakabı genç yaşlarda edinmiş. Eski dostu GM Vasiukov’u da yakın zamanlarda kızdırmış olmalı ki ondan da epey tepki almış durumda. Vasiukov Korchnoy’un çok egosantrik olduğunu ve ona yapılan övgülerin gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

Gelelim Korchnoy’un ilginç iddialarına. Korchnoy sözlerine şöyle devam ediyor:

“Satranç dünyasında sadece birkaç kişinin inanılmaz hipnotik yeteneği var. Kısa bir süre önce kitaplarımdam birinde yazdım. Satranç tarihinde üç kişi rakiplerinin düşüncelerini okuyordu: Tal, Mecking ve Carlsen. Bu Norveçli fenomenin açıklıyor. Carlsen rakibinin düşüncelerini okuyabilmekte.

Tal inanılmaz başarılara imza attığı zaman rakipleri onun bakışlarından şikayet ederdi. GM Paul Benko buna bir çare bulduğunu düşündü.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

palbenko gozluklu

Güneş gözlüğü Benko’nun bulduğu çareydi. Kim bilir belki de Korchnoy’un dediği gibi bu sayede Tal’in düşüncesini okumasını engellemiş oluyordu. Gerçekten de oyun berabere bitti.

nakamura gozluklu

Nakamura da Carlsen’e karşı güneş gözlüğüyle oynamış ve beraberliği almıştı. Daha sonra da benzer yöntemi uygulasa bu kadar çok oyun kaybetmezdi belki de!

korchnoi tekerlekli_sandalye

Korchnoy’un son turnuvalarından bir görüntü. 80 yaşında bile hırsını kaybetmeyen oyuncu gençlere zor anlar yaşatmaya devam ediyordu. Kısa bir süre önce rahatsızlanan Korchnoy artık yatağından çıkmaz halde.

Korchnoy’un destansı aksiliğine örnek bir video. Sofia Polgar yıldırımda Korchnoy’u yener. Ekstra kızgın Korchnoy ile konuşmak felakettir!

 

Korchnoi: “Tamam, kazandın”

Polgar: “Rakibimin saygısını kaybetmekten korkuyordum” (Bayrak düşürerek kazandığı için herhalde)

“Bu bana karşı kazandığın ilk ve son oyun”

“Ama yine de kazandım”

“Kazandın, kazandın. Hayatında ilk ve son kez kazandın.”

“Gerçekten mi? Bir kezden birşey olmaz.”

 

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir