Satrançta Sandalye Faktörü

Satrançta Sandalye Faktörü

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta kullanabileceğiniz ekipman oldukça kısıtlıdır. Nihayetinde standart bir satranç takımı ve bir rakip ile oyuna başlayabilirsiniz. Resmi turnuvalarda ise bir de satranç saatine ihtiyaç duyarsınız. Buı basitliği vutgulamak amacıyla TSF zamanında her lisanslı sporcuya bir spor tesisi (!) kampanyasıyla ilgi çekmişti. Biz bir başka önemli malzemeyi; sandalyeyi inceleyeceğiz. Satrançta sandalye de nedir deyip geçmeyin!

 Satranççının sandalyesi nasıl olmalı?

Saçma bir soru gibi gözükebilir ama o sandalye üzerinde 4 saat oturacağınızı düşününce en azından önemsiz olduğunu düşünmemek lazım. Üst düzey satrançta oyuncuların fark yaratmak için her türlü imkanı kullanmaya çalıştıkları bilinmeyen bir şey değil. Bu oyuncular hamlelerini yapıp etrafta dolaşmıyorlar, her dakikalarını konumu analiz etmeye harcıyorlar. Bu açıdan da bakınca da bazıları sandalye konusunda daha hassas.

 

kramnik-sandalyeTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Sandalye rahat mı olmalı yoksa rahatsız mı!

Oynanmakta olan 2014 Adaylar Turnuvası’nda Kramnik sandalyeleri yeterince rahat bulmadığı için kendi sandalyesini tercih etti. Geçen sene ise Grishchuk kullandığı sandalyenin çok rahat olmasından şikayetçi olmuştu!  Fazla rahat sandalye rehavete kapılmasına yol açıyormuş. 

 

Spassky – Fischer Maçı

1972 yılında yapılan Spassky – Fischer Maçı her açıdan sansasyonel olmuştu. Fischer bu maçta kendi sandalyesini tercih etti. 

fischer-sandalye

Hikaye ise sandalye tercihi ile bitmiyor. Maç Spassky için kötü gitmeye başlayınca Ruslar bomba gibi bir komplo teorisi ortaya attı.

Gelen mektuplara göre maçın yapıldığı yere yakın bir noktada Amerikan denizaltısı bulunmaktaydı. Bu kaynaktan yollanan bazı magnetik dalgalar Spassky’nin düşüncelerini bozmaya yönelikti. Fischer’in bu dalgalardan etkilenmemesi için sandalyesinde bir mekanizma oluşturulmuştu ve Fischer ayağa kalktığında ve sandalyesini ittiğinde magnetik dalga yayını başlıyordu. Fischer yine düşünmek için oturduğunda da sistemi kapatmış oluyordu!

 

fischer-spassky

Bu iddia ciddiye alınmaz diyorsanız yanıldınız! Fischer’in sandalyesi incelendi hatta zemin bile söküldü. Sadece ölü sinekler bulundu.

 

fischer-sandalye-2

Boş sandalye. Fischer maçın ikinci oyununa çıkmayarak hükmen kaybetti. Çıkmama sebebi seyircilerin ve kameraların gürültü yapmasıydı.

 

kasparov-anand

Yukarıda görünen hareketi yapmak için esnek bir sandalyeye sahip olmak lazım. Kasparov oyunu kaybettiren hatasını yapınca kendini öyle bir geri atıyor ki neredeyse sandalyeden düşüyor.

 

kasparov-kramnik-sandalye

Kasparov, Kramnik’e kaybettiği maçta klasik bir sandalyeyi tercih etmiş.

 

miles yatak

Bazıları sandalye değil de yatak kullanmayı tercih ediyor. Hayale kapılmayın! GM Tony Miles tıbbi sebeple turnuvayı bu şekilde oynuyor. Üstelik turnuvayı da birinci bitiriyor.

Kasparov-anand-sandalye

Kasparov – Anand, New York’taki maçlarından bir enstantane. Tabii ki maçı bu şekilde oynamadılar.

Hazırlayan FM Selim Gürcan

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir