Satrançta ve Futbolda Bay Yetenek

Satrançta ve Futbolda Bay Yetenek

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Herhangi bir spor dalında üst düzey bir oyuncu olabilmek hem yetenek hem de yoğun çalışma gerektirir. Sıradan bir insanın herhangi bir konuda uzmanlaşması için 10.000 saat lazım. Başarılması imkansız değil. Yaklaşık 8 senelik disiplinli bir çalışma yetebilir. Peki iki dalda birden uzmanlaşmak mümkün mü? Büyükusta ve aynı zamanda Norveç’in milli futbolcusu Simen Agdestein bu sorunun cevabı.

1989 yılında Interpolis Turnuvası’nı Kasparov, Korchnoi ve diğer ünlü Büyükustalarla oynarken Simen Agdestein rating sıralamasında 16’ncı sıradaydı. Ve daha inanılmazı aynı zamanda Norveç’in çıkış yaptığı yıllarda 8 kez futbol milli takımında da oynamıştı! Hatta 1992 yılında Beşiktaş’a transferi bile söz konusu oldu.

agd socŞimdi sözü 1999 yılında köşesinde bu durumdan bahseden Tunç Alankuş’a verelim:

Yıl 1989, futbol sezonu açılmak üzere… Her zaman olduğu gibi üç büyükler yabancı futbolcu transferiyle meşgul. BJK Norveç’ten futbolcu almak istiyor. Listede Norveç Milli Takım oyuncusu Simen Agdestein var. Ülkemizin satranççıları havalara uçmakta! “Keşke BJK’yi etkileyebilsek de şu transfer gerçekleşse,” diyoruz. Çünkü Agdestein aynı zamanda satrançta büyükusta. Ve ratingi 2630 (Karpov’la maç yapıyor, maç 2 – 2 berabere bitiyor).

Ne yazık ki Simen’in satranççı kimliğinden futbol dünyamızın haberi yok. O talihsiz günlerde satranç basınımızda yer almıyor, sesimizi duyuramadan transfer suya düşüyor. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”un yaşayan en büyük kanıtı büyükusta ve büyük futbolcu Agdestein’ı ülkemize getiremiyoruz.

Tuhaftır ki, o günden sonra büyükustanın hayallerimizi süsleyen yaşamı da tepetaklak oluyor. Çok ağır bir şekilde dizinden sakatlanan futbolcu futbolu bırakmak zorunda kalıyor. O zamana kadar fizik kondisyonu süper olan “örnek sporcu”nun satrancı da düşüşe geçiyor. 2630 olan ratingi 2545’lere iniyor. “Top player” sıradan bir büyükustaya dönüşüyor.”

Agdestein’ın bir başka özelliği “Satrancın Mozart’ı olarak adlandırılan Magnus Carlsen’in de hocası olması. Carlsen ile sadece haftada 1-2 kez çalışıyorlar ama şüphesiz Agdestein’ın katkısı büyük. Peki toplamdaki başarıya bakıldığında kim daha başarılı ve yetenekli dersiniz. Carlsen mi Agdestein mı?

agdestein satranç

Simen Agdestein henüz 15 yaşındayken Norveç satranç şampiyonu oldu. Ve yine aynı yıl Norveç gençler futbol takımında oynamaya başladı.

1985 yılında dünyadaki en genç ve ilk Norveçli Büyükusta olma başarısını gösterdi.

1986 yılında Bareev, anand ve Piket’nin önünde Avrupa Gençler Satranç Birinciliği’ni paylaştı.

1988 yılında Hoogovens Turnuvası’nda üçüncü oldu ve İtalya takımına karşı Norveç milli futbol takımında forvet olarak ıoynadı.

1989: Interpolis Turnuvası’nda oynayabilmek için (yabancı kaynaklara göre) Beşiktaş’ın transfer teklifini reddetti.

1991 yılında dizinden sakatlandı.

Kasparov, Agdestein’ı üst düzey Büyükustalar arasındaki en kuvvetli amatör olarak nitelendirmiştir. Kasparov’un bunu söyleme sebebi düşünüldüğünde şüphesiz bunu bir iltifat olarak kabul etmek gerekir.

Agdestein’dan Bir Oyun

Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir