Büyükusta Seirawan, Satrancınızı İlerletmek Üzerine

Büyükusta Seirawan, Satrancınızı İlerletmek Üzerine

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Güçlü oyuncularla oynayın ve yenilgilerinizden ders alın

Hep daha fazla oynadıkça daha iyi olduğumu hissetmişimdir. Herkes şunun farkına varmalı ki iyi satranççı olmanız için 10 bin civarında oyun kaybetmelisiniz. Ben şahsen daha iyi şekilde kaybetmeye başladığımda güçlendiğimi anladım. Daha doğrusu tahtada süpürülmüyordum. Daha dirençliydim ve hem ben hem de rakibim iyi oynuyorduk.

Sizden daha kuvvetli oyuncularla oynamalısınız. Böylece onların fikirlerini ve tahta başındaki motivasyonlarını görebilirsiniz. Daha güçlü oyuncularla oynamak için çevrenizi genişletmenizi öneririz.

 

Satranç çalışmak üzerineTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Yorgun olduğumda çalışmaktan hoşlanmam. Duştan çıkmış gibi dinlenmiş olarak çalışmak isterim. Bu şekilde bilgileri alabilir ve özümserim. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak fit olmalıyım ki sonraki 5 saat boyunca iyi şekilde çalışabileyim. Çalışma saatlerim uzundur çünkü kısa sürelerde özümsemem az oluyor. Programımı da iyi ayarlarım böylece rahatsız edilmem.

(Bir arkadaşı ile çalışmasını anlatırken) Beraber iki hafta boyunca sicilya Najdorf’u çalıştık ve içini dışını iyice öğrendik. Tam her şey yolunda derken çok önemli bir analizimizde hata bulduk ve büyük hayalkırıklığına uğradık. Zamanımızı boşa harcadığımızı düşünüyordum ama James şöyle dedi: “Yasser çalışmak iyidir. analizlerimiz yanlış çıksa da devam yolu kötü olsa da Sicilya Najdorf ile ilgili dünya şey öğrendik.” Bu işte benim çalışma felsefem. Çalışmadan zevk almak isterim.

Tek başınaysam özellikle oyuncuların kendi oyunlarını analiz ettiği oyunları çalışmayı severim. Sadece tüm cevapların hazır olmasını istediğimden değil ama onların nasıl düşündüğünü de öğrenmek isterim. Yaptığım analizlere şüpheyle yaklaşmaktır. ÖZellikle şöyle düşünürüm: Hayır yanlışsın. Senin kim olduğun umrumda deği ve yaptığın analizin yanlış olduğunu düşünüyorum!” İte böylece verilen analizlerin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışırım. Yine mantık analiz yapmanın iyi olduğudur.

Analiz yeteneğini geliştirmek

Beceriniz kaslar gibidir ve uygun şekilde çalışmalısınız. Bence iyi analiz edebilmek için körleme gereklidir. Eğer iyi analiz yapmak istiyorsanız taşları sürekli hareket ettirmemelisiniz. Sizden yapmanızı istediğim bir oyunun notasyonunu taki etmeniz ve ilerledikçe konumu kafanızda ne netlikte canlandırabildiğinizi tartmanız.

Büyükusta Seirawan Satranç Okulu  Marketi‘nde de satılan pek çok oyunortası kitabının yazarıdır..

seirawan kitaplar


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir