Beraber üzüldüler beraber sevindiler!

Beraber üzüldüler beraber sevindiler!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Bakü’deki Grandprix’de lider giden Caruana ve Gelfand beraber üzüldü, beraber sevindi. Dokuzuncu tura lider giren iki oyuncu da kaybetti. Caruana beyaz taşlarla Grishchuk’a oynarken belki de şaşırtıcı şekilde dördüncü hamlede gelen yeniliğin etkisinde kalarak kaybetti. Gelfand ise Mamedyarov’a karşı siyahla oynarken hiç varlık gösteremeden kaybetti. Bu kayıplarla turnuvada bir anda 6 kişi birinciliği paylaşmış oldu. Onuncu turda ise hem Gelfand’ın hem de Caruana’nın yüzü güldü.

Açılış teorisinin yeri geldiğinde 20-30 hamleye ulaştığı günümüz satrancında dördüncü hamlede yenilik yapmak gerçekten zor ama Grishchuk bunu yaptı ve rakibi Caruana’yı çok şaşırttı. Maçı kaybeden Caruana şunları söyledi: “Hayali analizler yaptım. 4…e6 hamlesini bilmiyordum. Daha dördüncü hamlede yarım saat düşünmek saçmalıktı. Ama yine de oyunu kaybetmemin sebebi açılış değil.”

Önce üzüldüler sonra sevindiler 

caruana-kayip-grishchukTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Gelfand ise Türkiye’de çok iyi tanınan Mamedyarov’a kaybetti. Siyahla oynayan Gelfand baştan beri hep kötüydü. Daha doğrusu Mamedyarov çok iddialı bir açılış oynamadı ama ulaştığı konumda alan üstünlüğü vardı ve sürekli rakibi rahatsız edecek fikirler uygulanabiliyordu. Gelfand’ın karşı atak şansları boşa çıkınca oyun kayıpla sonuçlandı.

mamedyarov-gelfand

Gelfand da kaybedince turnuva bir anda ilginç bir hale geldi. Birinciliği paylaşan 6 kişi!

standings09 baku

Beraber üzülen Caruana ve Gelfand onuncu turda beraber sevindiler.

Caruana siyah taşlarla turnuvada son sırada olan Dominguez’i yendi. Dominguze “Onbeşinci hamleye gelindiğinde artık kötü konumdaydım” diye yorum yaptı. Caruana’nın bir önceki günden sonra kazanç elde etmesi moral verici şüphesiz.

caruana-vominguze-kazanci 

 

gelfand-radjabov

Gelfand bir önceki turda Azeri GM Mamedyarov’a kaybının acısını bir başka Azeri GM Radjabov’dan çıkardı. Bu sayede birincilikte Caruana’ya katılmış oldu. Birinciliği paylaşan diğer dört oyuncu berabere kalınca liderlik de yine Caruana ve Gelfand’a kalmış oldu.

 

standings11 baku

Canlı Yayın ve OyunlarChess24

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir