Yok Böyle Feda!

Yok Böyle Feda!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta bazen öyle fedalar vardır ki gözlerinize inanamazsınız. Ivanchuk – Karjakin hızlı satranç oyununda da durum bu. Sizi Ivanchuk’un 14.Vxe6!! hamlesini anlamaya davet ediyoruz. Vezir fedası kesinlikle sıradan bir feda değil. Beyaz ne mat ediyor ne de verdiğinin fazlasını alıyor. Daha önce incelediğimiz “Konumsal Feda”lara bir örnek.

Vassily Ivanchuk Bir Satranç Fenomeni

“Ivanchuk adeta bir başka gezegenden gelmiş gibidir. Bir gün bakarsanız en can ciğer dostunuzdur. Bir başka gün ise yüzünüze bakmaz”  Günümüzün en egzantrik oyuncularından Ivanchuk 43 yaşında hala gençlere ders vermeye devam etmekte. Bitmeyen bir enerji ile bulabildiği her turnuvada oynayan Ivanchuk’un dahiyane bir oyununa bakalım.

ivanchuk-karjakin

14. Vxe6!!

Aklınıza her türlü feda gelebilir. 14.Axe6 veya Fxe6 göze çarpan hamleler. Oysa Ivanchuk düşünülemeyeni yapıyor!Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Üstelik sadece feda yapmakla kalmıyor ve oyunu da kazanıyor.

Gelin oyunu tahtada inceleyelim.

 

Konu e6’dan fedaysa Tal’den de tabii ki örnek gösterebiliriz. Tal – Portisch oyunu da inanılmaz.

 

e6 fedalarına iki değişik örnek de aşağıda.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir