Chessbase’i Bırak Daem Chess’e Bak!

Chessbase’i Bırak Daem Chess’e Bak!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Chessbase + CT ART + Chessmaster üçlüsüne aynı anda sahip olmak ister miydiniz? Bir Türk yazılımcı inanılması zor bir işe girişti ve yılların yazılım firmalarının ürünlerini alt edecek Türkçe bir program yarattı. Daem Chess Studio ile milyonlarca oyunu inceleyebilecek, 45.000 taktik soruya rating kazanarak cevap verebilecek ve 220 değişik rakibe karşı puanlı olarak oynayabileceksiniz. Abdülkadir Bener’in rüya gibi yazılımını inceliyoruz. 

Daem Chess Studio’nun Bazı Özellikleri

Puanlı Oyun ile 1100 – 2650 ELO aralığında, 200 farklı rakip ile gerçek zamanlı ve tam kurallarına uyarak puanlı oyun oynayabilirsiniz. Gerçek kişilerden oluşan rakipleriniz, gerçek oyuncu davranışları sergilerler. Ayrıca hamle geri alamadığınızdan yaptığınız hamlelerin gerçek hayatta olduğu gibi karşılık bulacağını bilirsiniz ve bu sayede gerçeğe en yakın olacak şekilde kendi ELO’nuzu ölçme fırsatı bulabilirsiniz. Unutmayın; hamle geri almak yok! Tutulan taş oynanır!

 daem-3

Açılış Tuzakları Öğreticisi ile 1600’den fazla açılış tuzağını inceleyebilir, bunları ezberletici sayesinde öğrenebilirsiniz. Açılış tuzakları açılışlara göre sınıflandırılmıştır. Seçeceğiniz bir açılıştan itibaren tuzakları öğrenebilirsiniz. Böylece rakibinizin yapacağı açılış hatalarını kolaylıkla cezalandırabilirsiniz.                  

Açılış Öğretici ile açılışların en doğru varyantlarını tekrar tekrar deneyerek, ezberleyebilirsiniz. Çalışmak istediğiniz açılışı, antrenmanın zorluk derecesini ve hangi renk için hamleleri çalışmak istediğinizi seçersiniz ve ardından açılışları hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Hangi açılışta ne kadar başarılı olduğunuzu takip etmeniz bu şekilde mümkün olur.

daem-4

Tehdit Algılama Eğitimi ile karşınıza rastgele gelen bir konumdaki mevcut tehlikeleri ve fırsatları yakalamaya çalışarak, konum algılama konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Temel yöntem, kayıtlı bir veritabanından rastgele seçilecek bir konumda tehdit altındaki tüm taşları tespit etmektir. Bu eğitimde zamana karşı yarıştığınızdan bir süre sonra tehditleri daka kısa sürede görebilirsiniz.                

Taktik Antrenman da 44.000’den fazla soru içeren dünyanın belki de en büyük taktik soru havuzu sayesinde dilediğiniz kadar problem çözerek taktik gücünüzü arttırabilirsiniz. Üstelik DCS taktik antrenmanı benzersiz yeni bir özelliği ile karşınızda. Bir konumda iki hamlede mat elde etmek için 15 farklı yöntem olsa bile DCS hepsini de bilir ve kabul eder. Yani DCS taktik antrenman hocanız olarak yaptığınız bütün mantıklı hamleleri yorumlar ve doğru hamleye asla yanlış demez!

daem-5

Konumsal Hesaplama Eğitimi ile oyunlarınıza stratejik güç katabilirsiniz. Seçilen bir konumdan sıradaki hamlenin ne olduğunu bulmaya çalışırsınız. Sonrasında program size (1) Bu konumda yapılabilecek en iyi hamleden en kötü hamleye doğru 16 farklı devam yolunu, ve bu hamlelerin sonucunda oluşan konum puanlarının listesini, (2) Sizin tercih ettiğiniz hamlenin bu sıralamada hangisi olduğu, (3) Oyunu gerçek hayatta oynayan kişinin bu konumda tercih ettiği hamlenin hangisi olduğu gösterir. Bu eğitim sayesinde GM?ların oyunlarından oluşan bir veritabanında kendinizi ‘GM’lere karşı oynasanız ne olurdu? diye sınayabilirsiniz. Böylece, “Şimdi hangi hamleyi oynasam” derdine son vereceksiniz. Yaptığınız hamlenin neden daha kötü ya da nasıl daha iyi olduğunu satranç motorunuz sayesinde analiz edebileceksiniz. Başka hiçbir programda bulamayacağınız bu yöntemle konumsal hesaplama gücünüzü kısa sürede arttırabilirsiniz.

Kazanılmış Oyun Eğitimi ile çok farklı bir oyun sonu çalışması yapabilirisiniz. Materyal avantajını aldıktan sonra oyunu net olarak kazanamadığınız hatta kaybettiğiniz oldu mu hiç? Emmanuel Laskeréin dediği gibi aslında en zor olanı kazanılmış oyunu kazanmaktır. Bu eğitim, 2600 ELOélu bir rakiple oynadığınız ve materyal öne geçtiğiniz düşünülerek tasarlandı. Bu eğitimde gerçekten oynanmış oyunların oyun sonlarından konumu devralıp, 2600 ELO’lu bir rakibe karşı avantajı kazançla sonlandırmanız beklenir. Kazanca götüren yolu ne kadar iyi bulabileceğinizi ölçerek, analiz ekranları sayesinde antrenman sonunda yaptığınız hatalı hamlelerden haberdar olma fırsatı elde ederek, bir dahaki sefere neyi yanlış yaptığınızı bilerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

daem-1

Oyun Veritabanı DCS En son teknoloji veritabanı tekniklerini kullanır. Veritabanı dosyalarını oluşturmak için bir butona basmak, dosyanın yerini ve adını belirlemek için yeterlidir. Listelenen  veritabanları arasında gezindikçe veritabanı içeriğini anında izleyebilirsiniz. Veritabanı içinden bir oyunu tıkladığınızda da oyunun hamlelerini görmeniz mümkündür. Belli bir konumu aramak, ya da belli bir materyal dengesinin oluştuğu oyunları aramak hiçbir programda bu kadar kolay ve hızlı değildir. DCS’nin arama motoru tekniği Dünya üzerinde hiçbir satranç yazılımında göremeyeceğiniz bir mantıkla ve esneklikle çalışır, Örneğin arama kutusuna “CARLSEN LONDON 2009” yazarak bir oyunu aradığınızda, DCS size Carlsen’in Londra’da 2009 yılında oynadığı tüm oyunları birkaç milisaniye içinde listeler. Arama için kelimelerin sıralamasının veya büyük küçük harf farklarının hiçbir önemi yoktur. Aynı sonucu “2009 london carlsen” yazsanız da alırsınız.

Bu ve bunun gibi birçok özgün özelliğin ayrıntıları www.bener.org adresinden incelemek mümkün.

Programın Sitesi ve Deneme Sürümü: www.bener.org

Satın almak için: DAEM Chess Studio

 

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir