Ivanchuk Norris İstanbul’daydı!

Ivanchuk Norris İstanbul’daydı!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

43 yaşındaki Ukrayna’lı Büyükusta Vasily Ivanchuk’un yeri satrançseverlerin gönlünde bir başkadır. Ivanchuk’un sevilmesinin tek sebebi satranç başarıları değil ama gerek masa başında gerek günlük hayattaki bazen sevecen bazen de egzantrik davranışları. Türkiye’de daha da çok seviliyor çünkü neredeyse mükemmel Türkçe konuşmakta. Bir gün Türkçe bir kitap bulmuş ve Türkçe öğrenmeye karar vermiş! Ivanchuk için şöyle derler “İyi günündeyse yenemeyeceği oyuncu yoktur!”  Peki Chuck Norris ile Ivanchuk’un ne ilgisi var?

2012 İstanbul Olimpiyatları’nda Ukrayna takımının Fransa karşısında galibiyete ihtiyacı vardı. Birinci masada Ivanchuk rakibi Vachier-Lagrave’ı yenmek için yıkıcı bir güç haline geliyor ve bitirici darbeleriyle adete aksiyon filmlerinin ismi Chuck Norris’e dönüşüyor!

Vasily Ivanchuk

Ukraynalı Büyükusta sempatik tavırlarıyla da biliniyor. Aşağıdaki fotoğrafa bakın.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

ivanchuk-komik-3

O sempatik adam satranç tahtasında bir anda aksiyon film yıldızı Chuck Norris’e dönüşüyor ve artık ona kısaca “Ivanchuk Norris” diyebiliriz.

chuck norris

 Ivanchuk – Vachier, Lagrave 2012 İstanbul

Ivanchuk’un gözünü karartıyor ve nadiren oynamasına rağmen 1.e4 ile oyuna başlıyor. Sicilya Savunması tam da Ivanchuk’un arzuladığı keskin konumları yaratacak.

Satrançta klasik Ad5 fedası! 16.Ad5 ile Ivanchuk köprüleri yakıyor. Ya kazanacak ya da kaybedecek.

ivanchuk-1

Ad5 fedasının amacı rakip şahı oratada yakalamak. Hele bir de aşağıda olduğu gibi beyaz at f5 kuvvetli karesine yerleşirse harika olur. Tam bir konumsal feda. Tal’in benzeri konumsal fedayı nasıl yaptığı bir başka derste incelenmişti.

ivanchuk-2

Bu konumu arkadaşım Bedii Sarıoğulları ile Olimpiyatlarda izliyor ve Ivanchuk’un nasıl devam edeceğini tahmin etmeye çalışıyorduk. Ben beyazın şansının birkaç piyon toplamada yattığını düşünürken Ivanchuk şoke edici bir hamleyle geldi. Ivanchuk Norris’ten bitirici darbe.

26.g3! Beyaz g hattını açıyor. Vxg3, Kg2 ve mata çare yok. Siyah o mattan kaçarken başka türlü kaybeder. Hem Ivanchuk hem de onun galibiyeti sayesinde Ukrayna takımı kazandı ve derece şansı elde ettiler.

ivanchuk-3

 

Oyunu izleyebilirsiniz.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir