Körleme Satrançta Tarih Yazıldı

Körleme Satrançta Tarih Yazıldı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

41 yaşındaki FM  Marc Lang (2306) 46 masaya karşı körleme simultane oynayarak bir rekora imza attı. Simultaneyi 34.5 – 11.5 kazanan Lang, 1947 yılında Miguel Najdorf’un rekorunu kırmış oldu. Bu rekora beraber tanıklık edelim ve tarih boyunca başka körleme simultanelere bakalım.

 

Marc Lang’ın körleme simultanesi Almanya’da gerçekleşti. 41 yaşındaki Lang bilgisayar programcısı (evli, iki çocuklu) ve daha önce de 2010 yılında 35 masaya körleme simultane oynayarak Avrupa rekorunu kırmıştı. Lang’ın kırdığı rekor elbette inanılmaz bir hafıza gerektiriyor ama bu çabanın 21 saat 9 dakika sürmesi bu zihinsel faaliyetin yoruculuğu hakkında da size fikir verebilir.

 korleme-satranc-rekoru

Eski RekorlarTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Miguel Najdorf 1939 yılında ailesine yaşadığını basın aracılığıyla duyurmak için (facebook ve twitter yoktu!) 40 kişiye (+36 =1 -3) karşı körleme simultane oynadı. 1947 yılında tekrar denedi ve sayıyı 45’e yükseltti.

1960 yılında Janos Flesch 52 rakibe (+31 =3 – 18) karşı oynadı. Yalnız bu rekor kabul edilmez çünkü Flesch’in notasyonları sorma hakkı vardı. Ayrıca mücadele şaşırtıcı şekilde sadece 5 saat sürer ve çok kısa oyunlar vardır.

morph-korleme-satranc

Philidor 18’inci yüzyılda 2 rakibe karşı körleme oynadığında inanılmaz gelmişti. 1858 yılında Morphy oldukça kuvvetli 8 rakibe karşı körleme oynadığında halk adeta galeyana gelir.

 

alexander alekhine korleme

Alekhine körleme öncesi.

topalov polgar korleme satranc

Topalov ve Polgar bir gösteri maçı yapıyorlar.

 

Lang’ın rekorundan görüntüler


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Morphy Najdorf
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir