Basit Bir Taktik: Çatal

Basit Bir Taktik: Çatal

Serkan Yeke Yorum yapılmamış

Basit bir taktik temanın birçok önemli maçta gözden kaçtığına inanabilir misiniz?

İlk öğrendiğimiz taktik fikirlerden biri at çatalıdır.

Oldukça da basit görünür ama oyun içinde bir çok taşın olduğu kalabalık pozisyonlarda at çatalı gibi basit bir fikir bile gözden kaçabiliyor. Hem de çok önemli maçlarda.

Önce bu basit taktik temanın ne olduğuna bakalım.

 

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Fikir bu kadar basit işte Sonraki örneğe bakalım.

 

 

Yukarıdaki pozisyon Alekhine-Euwe 1937 deki dünya şampiyonluğu maçında oluştu ve dünyanın tepesindeki iki oyuncu da bu basit çatal fikrini atlamışlar ve oyun berabere bitmiştir. Şimdi daha yakın tarihten modern bir partiye bakalım.

 

Yukarıdaki pozisyon Morozevich – Giri 2012 oyunundan alınmıştır iki süper büyükusta yine bu basit fikri Vh6 hamlesini gözden kaçırmışlar ama bu sefer beyaza pahalıya mal olmuş oyunu kaybetmiştir. Çok daha yeni bir örnek şimdi de.

 

Sinquefield cup 2015 Caruana – So maçından alınmış yukarıdaki pozisyon biraz daha komplike ama geçen sene aynı turnuvayı üç puan farkla kazanmış Caruana için zor olmasa gerek ama Caruana birazda zaman sıkışıklığının etkisiyle olsa gerek bu basit fikri göremiyor ve maç berabere bitiyor. Sizin oyunlarınızda oluşursa kaçırmazsınız umarım.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Orta Seviye
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir