Granda Zuniga

2015 Dünya Kupası Bakü’de başladı. Yıl içindeki çeşitli eleme turnuvalarından kalifiye olan 128 oyuncu kıyasıya bir mücadeleye başladılar.

Çok ilginç ve zevkli maçlar olacağı kesin, genç yetenekler ağır topları kesinlikle zorlayacaktır.

Özellikle takip edeceğim ve çok taktir ettiğim bir oyuncudan bahsedeceğim; Julio Ernesto Granda Zuniga

1967 doğumlu Perulu büyükusta çok ilginç bir oyuncu. Peru adına 10 olimpiyata katılmış ben bir tanesine ancak katılabildim.

2013 yılındaki dünya kupasında Hrant Melkumyan, Peter Leko, Anish Giri’yi eledikten sonra Caruana ya elendi ve dikkatleri üzerine çekti.

Mücadele gücü oyun anlayışı gerçekten taktir edilecek boyutta.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Anish Giri’yi elemesine rağmen zaman sıkışmasından dolayı kaybettiği oyun adeta ders niteliğindeydi.

 

Ama sonraki oyunda yine öğretici bir ders vererek Giri’yi saf dışı bırakıyor.

 

Süperbüyükustalar ile mücadelesinde üst düzey bir anlayış sergiliyor çoğu zaman. Kamsky ile 1996 yılında oynadığı oyun görmeye değer cinsten.

 

2011 yılında Francisco Vallejo Pons(2722) ile olan maçı atak satrancı adına çok öğretici bir örnek.

 

2015 Dünya Kupasında Granda Zuniga yoluna devam ediyor halen.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Önceki İçerikKarpov’un Sıra Dışı Fikri
Sonraki İçerikBasit Bir Taktik: Çatal
Serkan Yeke
Milli oyuncu FM Serkan Yeke uzun bir süredir antrenörlük yapmaktadır. Yaklaşık 20 yıldır hem oyuncu olarak hemde antrenör olarak satrancın içindedir. 2002 yılında Can Arduman ile eş puanla Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2008 yılında hem bireysel olarak hem de takım halinde NATO Şampiyonu olmuştur. Üç kez İstanbul Şampiyonu olmuştur. Birçok turnuvada derece elde etmiştir. Son yıllarda ağırlıklı olarak ilköğretim düzeyinde okullarda ve özel dersler vermektedir. Bülent Güner ile birlikte kurduğu İstanbul Bostancıdaki İdeal Satranç Merkezinde faaliyetlerine devam etmektedir.