Karpov ile Caro Kann Savunması – 1

Karpov ile Caro Kann Savunması – 1

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

On iki numaralı Dünya Şampiyonu Karpov sade oyunu ve konumsal stili ile bilinir. Taşları organize etme ve aletlere en iyi yerleri bulma konusunda olağanüstü başarılıdır. 1974 yılında Fischer maça çıkmayınca Dünya Şampiyonu olan Karpov bu yolda ilerlerken önce Spassky’yi sonra da Korchnoy’u saf dışı bırakmıştı. Fischer’i maç yapmadan yenince bir süre kendisine şüpheyle bakıldı ama arka arkaya kazandığı turnuvalar ve Korchnoy’u unvan maçında iki kez yenmesi ona olan saygıyı pekiştirdi. Karpov’un siyahlarla bir dönem en çok tercih ettiği Caro Kann Savunması’nı onun güzel bir oyunuyla inceliyoruz. Rakip Spassky!

Fischer’e kaybettikten sonra Spassky tekrar satranç arenasına döner. Bunu daha önce de yapmıştır. Petrosian’a şampiyonluk maçında yenildikten 3 sene sonra tekrar karşısına çıkar ve bu sefer onu devirmeyi başarır. Spassky yine Fischer’in karşısına çıkmayı umarken beklenmedik bir rakip yoluna çıkar.

Spassky daha önce de Karpov ile karşılaşmıştır aslında. Fischer ile maçına hazırlanırken genç Karpov’u antrenman versin diye Spassky’nin karşısına getirirler. Spasky bu arada bol bol tenis oynamaktadır ve Karpov ile bir oyun oynar. Bu maçı zar zor kazanır ama belki de onun gücünü gördüğünden bu kadar diyerek antrenman maçlarını bitirir. Bu sefer Spassky’nin böyle bir şansı olmayacaktır.

Harika bir teknik! Benzer stillere sahip Fischer ve Karpov’un maçı gerçekten muazzam olurdu.

Caro Kann Savunması’nı sevdiyseniz hazırladığımız Caro Kann CD‘sini de seveceksinizdir. İçinde hem siyah için repertuvar hem de Karpov’un öğretici oyunları bulunmakta.

Screen Shot 2015 11 11 at 12.04.09Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir