Karpov ile Caro Kann Savunması – 2

Karpov ile Caro Kann Savunması – 2

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta taş değişimleri önemlidir. Puanları kabaca aynı olsa da fil ile atı hangi durumlarda değişirsiniz. Veya kale ve piyon iki hafif alet eder mi? Oyunsonunda nasıl konumlarda vezir ve at, vezir ve filden daha iyidir. Tüm bunları iyi değerlendirebilmek ustalık göstergesidir. Karpov incelediğimiz oyunda iyi fili ile rakibin atını değişmekten kaçınmıyor çünkü at oldukça kuvvetli bir karededir. Ayrıca bu değişim oyunsonuna hangi aletlerle girileceğini de belirler ve Karpov oyunsonunun kendi için kötü olamayacağını ve hatta pek çok durumda iyi olduğunu görür. Satrancı sadece taktikten ve mat etmekten ibaret görüyorsanız Karpov’un Caro Kann Savunması’ndaki bu oyunu ufkunuza açabilir. Sizi Ljubojevic – Karpov 1981 oyununu izlemeye davet ediyoruz.

Karpov kariyeri boyunca Caro Kann Savunması’nı ve 1.e4’e karşı 1…e5’i tercih etmiştir. Caro Kann belirgin piyon yapısıyla öngörülebilir bir oyunsonu sunar ve hazırlıklar konumsal olarak oyunsunlarına kadar uzanabilir. Bu açıdan bakıldığında öngörülemeyen oyunsonu konumları getiren ise Sicilya Savunması’dır. Karpov’un sicilya Savunması’nı çok az oynadığını belirtelim.

 

Karpov’dan olağanüstü bir oyunsonu tekniği! Elbette herkesin zevkine hitap etmeyebilir ama satrançta oyunsonlarının da çok önemli olduğunu unutmayalım. Günümüzde Carlsen bunu kesinlikle herkese hatırlatıyor. Hatta Carlsen’ın arka arkaya eşit gözüken pek çok oyunsonunu kazanmasından sonra oyunsonu kitaplarının daha çok satılmaya başlandığına dair espriler de yapılmakta.

Caro Kann Savunması’nı merak ediyorsanız Caro Kann CD‘sini de seveceksinizdir.  Öde ve İndir olarak hemen ulaşabileceğiniz cd’de hem siyahlar için repertuvar fikirleriyle anlatılıyor hem de pek çok analizli örnek oyun bulunmakta.

Screen Shot 2015 11 11 at 12.04.09

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir